H Etiketi Nasıl Kullanılır | SEO İçin H Etiketi Kullanımı

Merhabalar bu yazımda size gerçekten önemli bir konu olan H Etiketi Nasıl Kullanılır konusunu çok güzel bir şekilde açıklayacağım ayrıca bunun için bir video bile çektim. H etiketi Kullanımı konusundan biraz bahsedicek olursak H etiketi bildiğiniz gibi bir başlık etiketidir. Yani biz başlıklarımızın boyutunu ve rengini bu H etiketi sayesinde ayarlıyoruz.

SEO İçin H Etiketini Kullanma

H etiketleri, bir web sayfasının önemli bölümlerini hem kullanıcılara hem de arama motorlarına taşıdığından Arama motoru optimizasyonunun çok önemli bir özelliğidir. Bir sayfada çok fazla metin içeriği varsa, bir başlık etiketi her bir bölümün içeriğini net bir şekilde tanımlar, böylece iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturur ve ayrıca her bölümün neler sunduğunu iletir.

H etiketi nedir? Farkında değilseniz, bir başlık etiketi <h1> içine eklenir, HTML etiketleri ve başlık etiketleri H1 ile H6 arasında olabilir. Bu, önemli bölümleri belirtmek için bir web sayfasında birden çok başlık etiketi kullanabileceğiniz anlamına gelir. H1, en yüksek önceliğe sahip en önemli başlık etiketidir, H6 ise en düşük önceliğe sahip en az önemli başlık etiketidir.

Bu yazıda, SEO için başlık etiketlerinin kullanılmasına ilişkin bazı temel kavramları ve başlık etiketlerinin bir web sayfasının sayfa içi SEO optimizasyonuna nasıl katkıda bulunduğunu açıklamaya çalıştık. Bunların zor ve hızlı kurallar olmadığını, istisnalar olabileceğini ve bir durumdan diğerine bağlı olduğunu lütfen unutmayın. Aşağıdaki kavramları takip ederseniz, iyi sonuçlar almanız gerektiğini söyleyebiliriz.

Bir web sayfasında Birden Çok H etiketi mi kullanıyorsunuz?

Bir web sayfasında birden çok başlık etiketi kullanabilir miyim? Tabi ki yapabilirsin. Belirli bir başlık etiketini yalnızca bir kez kullanmakla sınırlı olduğunuz zor ve hızlı bir kural yoktur. Bir makalede üç başlığınız varsa ve üç H2 etiketi veya üç H1 etiketi veya üç H5 etiketi kullanmak istiyorsanız, devam edin. Hiç sorun değil.

Ancak, sayfa başına yalnızca bir H1 başlık etiketi kullanmanın iyi bir uygulama olduğunu unutmayın. Makalenin ana başlığı H1 etiketinde olmalı ve diğer tüm alt başlıklar H2, H6 etiketleri altına girebilir. Yine, bu zor ve hızlı bir kural değildir ve bu geçersiz kılma mutlaka web sitenizin veya açılış sayfanızın SEO’suna zarar vermez. Bununla birlikte, belirli bir sayfada yalnızca bir H1 etiketi kullanmak ve H1 etiketindeki makalenin ana başlığını kullanmak standart bir uygulama olarak kabul edilir.

H1 etiketi, SEO perspektifinden daha fazla ağırlık ve önem taşır ve bu başlık etiketine hak ettiği önemi vermeye yardımcı olur. H1 başlık etiketlerinin değerini aynı sayfada birden çok kez kullanarak seyreltmek genellikle iyi bir fikir değildir. Yani 1 den fazla H etiketini önermiyoruz!

Kaç H2 Etiketi Kullanmalısınız?

Genellikle, makalenin ana başlığı H1 etiketi tarafından kullanılır. Bir sonraki soru ortaya çıkıyor – bir sayfada önemli alt başlıkları işaretlemek için kaç tane H2 etiketi kullanılmalıdır?

En basit cevap – sayfaya iyi bir yapı sağlamak için yeterli sayıda başlık etiketi. 10 H2 etiketi kullanmanız gerektiğini düşünüyorsanız bunları kullanın. Eğer 3’ün yeterli olduğunu düşünüyorsanız, sorun değil. Neden bir alt başlık eklemek istediğinizi kendi mantığınızı kullanın ve web sayfasına bir yapı sağlamak için bir alt başlık eklemenin anlamlı olup olmadığını değerlendirin. Değilse, bir tür SEO avantajı sağlayacağını düşündüğünüz için başlık etiketini eklemeyin.

Başlık etiketini yalnızca kullanıcının sayfada gezinmesine ve ilgili konu hakkında bilgi bulmak için belirli bölümlere atlamasına yardımcı olması durumunda ekleyin.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler eğer bir sorunuz olursa yorum atmaktan çekinmeyin severek cevaplarız.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.