Küçük İşletmeler için 5 E-posta Listesi Oluşturma Taktikleri

Bu e-posta listesi oluşturma taktikleri ile uçurulmaya hazır olun.

E-posta, bugün web’de sahip olduğumuz en yaygın iletişim biçimlerinden biridir. Ve ayrıca en önemlisi. Kullanıcılar e-posta gelen kutularına Facebook veya Twitter gelen kutularına değer verdiklerinden çok daha fazla değer verirler. Neden? Çünkü e-posta kişiseldir ve bu şekilde kalmak zorundadır.

Yine de, e-posta pazarlamasını eski veya eski moda bir yöntem olarak gören birçok küçük işletme sahibi var. Sosyal medya, bloktaki yeni havalı çocuk ve tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Bu da geleneksel e-postanın daha küçük erişime sahip ortam gibi hissetmesini sağlar.

Ancak, gerçek şu ki, sosyal medya e-postayı engellemedi. Bir şey değil. Sosyal medya pazarlamasının kendine ait bir yeri olmasına rağmen, pazarlama gücü açısından henüz e-postaları yakalayamıyor. Uzun bir yol var.

Her büyük sosyal ağ bunu bilir ve e-postanın önemini anlar. Sözümüzü almayın, e-posta adresi olmadan Facebook veya Twitter’a kaydolmayı deneyin. Yapamazsın. Çünkü sosyal medya siteleri bile e-postanın önemini biliyor.

E-posta pazarlama kalmak için burada. Küçük işletmeler bunu ne kadar erken fark ederlerse, çevrimiçi pazarlamasından ne kadar iyi sonuç alırlar.

why email marketing

E-posta listesi oluşturma, çevrimiçi pazarlama çevrelerinde her zaman önemli bir konu olmuştur. Esas olarak, küçük işletme sahipleri e-posta iletişim listelerinden yararlanarak yüksek bir yatırım getirisi elde edebilirler. Doğrudan Pazarlama Derneği tarafından yapılan bir araştırmaya göre, e-posta pazarlaması işletmenize% 4.300 yatırım getirisi sağlayabilir. Bu, sosyal medya pazarlamasının yaklaşamadığı bir sayı.

Hala ikna olmadınız mı? Sizi bir “e-posta inananına” dönüştürmek için bazı istatistikler:

 • ABD’nin% 65’inden fazlası. İnternet kullanıcıları (çevrimiçi tüketiciler) promosyon e-postaları aldıktan sonra bir şey satın aldı.
 • Şaşırtıcı bir şekilde çevrimiçi tüketicilerin% 91’i e-posta gelen kutularını günlük olarak ziyaret ediyor.
 • Mobil cihazlardan yapılan satın alma işlemlerinin% 72’si pazarlama e-postaları tarafından teşvik edildi.
 • Facebook ve Twitter gibi popüler sosyal medya siteleriyle karşılaştırıldığında, e-posta pazarlama kampanyaları 50-100 daha yüksek bir tıklama oranı sağlar.
 • İnternet tüketicilerinin% 47’si ürünler / hizmetler hakkında e-posta yoluyla iletişim kurmayı tercih ediyor.

is email preferred

Size e-posta göndermenize izin veren e-posta abonelerinin hedeflenen bir listesi genellikle büyük bir varlık olarak görülür. Çünkü bu aboneler sizi tanıyor ve size güveniyor, bu da onları dönüştürebileceğiniz nitelikli potansiyel müşteriler haline getiriyor. Tekrarlı trafik almaktan tekrar satışlara kadar, kaliteli bir e-posta listesiyle pazarlama aniden çok daha kolay.

E-posta listenizden ne kadar iyi para kazandığınız ve bu listeden gelirinizi ne kadar iyi artırdığınız, abonelerinizi ne kadar iyi yönettiğinize bağlıdır. Onlarla paylaştığınız ilişki büyük ölçüde önemlidir. Bu, listenizi dikkatli bir şekilde geliştirmek ve sürdürmek konusunda dikkatli değilseniz, kaliteli, duyarlı bir e-posta listesi oluşturmak zor olabilir.

E-posta Listesi Oluşturma, Küçük İşletmeniz İçin Neden Önemli?

Küçük işletmenizin hangi nişte olduğu önemli değil, web siteniz zaten müşterilere veya müşterilere dönüştürmek için üzerinde çalıştığınız tutarlı bir trafik alıyor olabilir. Markanızı ve ürünlerinizi tanıyan bir kitleniz zaten olabilir.

Bu mevcut kitleniz potansiyel müşteriler, yeni müşteriler ve sizden daha önce satın almış olan müşterilerden oluşabilir. Satın alma döngüsünün herhangi bir aşamasında olabilirler. Ancak, işletmenizle ilişkilerini sürdürmenin bir yolu yoksa, müşteri tabanınızdan en iyi şekilde yararlanamayabilirsiniz.

Potansiyel müşterilerinize ve müşterilerinize, e-posta gibi bir aracıyla sizinle bağlantıda kalmanın bir yolunu verdiğinizde, onlara değer verme, bir ilişki kurma ve işinizi bir sonraki seviyeye taşıma fırsatınız olur.

email list building results

Ürünleriniz / hizmetlerinizle ilgilenen ve endüstriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen abonelerin listesine erişmek küçük işletmenizi büyütmenin anahtarıdır. Çünkü her seferinde yeni müşteriler bulmak pahalı olabilir. E-posta listeniz, alıcıları ekstra ücret ödemeden tekrarlamanıza yardımcı olabilir.

Sebep # 1: Yalnızca Sosyal Medyaya Güvenemezsiniz

Facebook sayfanızı veya Twitter takipçilerinizi e-posta listenizi kontrol etme şeklinizi kontrol etmezsiniz. Günün sonunda, bulunduğunuz sosyal medya ağının tehlikesindesiniz. Hayranlarınızın / takipçilerinizin iletişim bilgilerine erişiminiz var mı? Tabii ki değil. Bu, takipçiliğinizin sosyal medyada ne kadar büyük olduğuna bakılmaksızın, sahip olmadığınız anlamına gelir.

Daha önceki günlerde, Facebook’taki hemen hemen tüm hayranlarınıza basit bir gönderiyle ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte, zamanla, Facebook’taki organik erişim azaldı. Bugün, reklam dolarlarını dağıtmak istemiyorsanız, hayran kitlenizin yalnızca çok küçük bir yüzdesine ulaşabilirsiniz. Sosyal medya takipçileri listenizi büyütmek için çaba sarf etseniz de, oynamak için ödeme yapmadıkça sınırlandırılırsınız.

E-posta listenize gelince, bunun gibi bir şey yok. Çünkü listeniz kelimenin tam anlamıyla sizindir. Abonelerinizle istediğiniz zaman iletişim kurabilirsiniz. Karşılaşacağınız tek masraf, e-postalarınızı gönderme maliyetidir.

email ROI

Aboneleriniz bile, onlara değer odaklı bilgiler sunduğunuz için sizden haber almaktan mutluluk duyacaktır. Sizden öğrenmeyi, ürünlerinizi satın almayı veya ilgili teklifleri almayı düşünmezler, çünkü size onlarla iletişim kurmanız için açık izin vermişlerdir.

Son olarak, sosyal medya mesajınız hayranlarınızın her birine ulaşmayabilir. Ancak e-posta ile durum böyle değildir. E-posta mesajınızın hedef kitleniz tarafından görüldüğünden emin olabilirsiniz. Çünkü onlarla web’deki en korunan yerleri olan gelen kutularında bağlantı kuruyorsunuz.

E-posta listesi oluşturma, iş yapma şeklinizi değiştirebilir. Duyarlı bir e-posta listesine erişerek, daha fazla satış, daha iyi geri bildirim ve reklam için büyük para harcama özgürlüğü yaşayabilirsiniz.

Sebep # 2: Daha Büyük Bir E-posta Listesi İşletmenizi Değiştirebilir

Listenizin kalitesi ne kadar büyük olsa da, daha büyük bir listeye sahip olmanın gücünü hala küçümseyemezsiniz. Listenizin uzun vadede ne kadar değerli olabileceğini gördüğünüzde, listeyi sürekli büyütmek istersiniz. Çünkü e-posta listenizde ne kadar çok kullanıcı varsa, teklifinizi o kadar çok kişi görür. Bu da daha fazla satış ve ağızdan ağıza pazarlama yapma olasılığını artırır.

list growth rate

Sürekli olarak e-posta listenizi büyütmeye odaklanarak, işletmeniz hiçbir şekilde durmaz. Size tekrar tekrar iş vermeye istekli olan sürekli bir müşteri ve müşteri akışınız olacaktır. Kısacası, en iyi sonuçlar için e-posta listesi oluşturma çabalarınızın sürekli olması gerekir. Kesinlikle bir set değil ve taktiği unutun.

Sebep # 3: E-posta Listenizde Düşündüğünüzden Daha Fazlası Var

E-posta listesi oluşturmada yeni olan küçük işletmeler, listelerinde düşündüklerinden daha fazlası olduğunu çabucak öğrenir. Çünkü lazer hedefli e-posta listesine erişiminiz olduğunda, aniden onlarla nasıl iletişim kuracağınızı kontrol edersiniz. Yaptığınız her tür soğuk pazarlamadan çok farklı.

Listenizle sürekli iletişim kurduğunuzda kitlenizi daha iyi tanırsınız. Kitleniz için neyin önemli olduğunu varsaymak ve onlara satın almaları gerektiğini düşündüğünüz ürünleri satmaya çalışmak yerine, tam tersi. Kendi listeniz olması tabloları çevirmenizi sağlar.

E-posta abonelerinizle etkileşime giriyor ve ilgilendikleri ürünler veya sizden görmek istedikleri içerik hakkında bilgi ediniyorsunuz. Onları bire bir olarak bağlamasanız bile, neredeyse sanki sanki.

Ayrıca, e-posta abonelerinizin davranışlarını ve e-postalarınızı nasıl açtıklarını, okuduklarını ve tıkladıklarını anlayarak, beğendikleri ve beğenmedikleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Karşılaştıkları sorunların ne olduğunu ve ürününüzün / hizmetinizin onlara nasıl yardımcı olabileceğini yavaşça anladığınız için artık karanlıkta nişan almayacaksınız. Bunları zaman zaman araştırabilirsiniz.

email list building

Sonuç olarak, e-posta listesi abonelerinizi bilmek, yeni ürünler lanse etmek, alakalı içerik oluşturmak vb. Konusunda daha akıllı kararlar vermeniz için sizi daha iyi bir konuma getirir.

Bununla ilgili en iyi kısım, bir posta listesine sahip olmanın gerçek gücünü kullanmayan hala birçok küçük işletmenin olması. Bu, siz olduğunuz sırada kişiler listesinden en iyi şekilde yararlanmaya çalışmadıkları anlamına gelir. Bu, sosyal medya gibi diğer kanalların ötesine bakmayan rakiplerinize üstünlük sağlar.

Şimdi küçük işletme e-posta listesi oluşturma çalışmalarınızı güçlendirmek için kullanabileceğiniz birkaç e-posta listesi oluşturma taktikine bakalım.

İşletmeniz İçin E-posta Listesi Oluşturma Taktikleri
# 1: Ücretsiz Hediye Kullanın

Küçük işletme e-posta listesi oluşturma roket bilimi değildir. Aslında, kutunun dışında düşündüğünüz göz önüne alındığında, az çaba ile yapılabilir. Ancak, DIY işine girmiyorsanız, sizin için görevi üstlenmeye hazır tam bir hizmet e-posta pazarlama ekibimiz var. Başlamak için bize ulaşın.

E-posta listesi oluşturma çabalarınızı arttırmanın en basit yollarından biri, bir hediye veya yarışma yapmaktır.

Başlangıçta, bir hediyeyi çalıştırmanın karmaşık olduğunu veya sadece büyük markalar tarafından yapılabileceğini düşünebilirsiniz. Ancak, gerçek şu ki, sadece etkili bir e-posta listesi oluşturma kesmek değil, aynı zamanda yürütülmesi basit bir liste. Neden? Çünkü internette ücretsiz şeyler verirken, bir ton ilgilenen kişinin iletişim bilgilerini vermesini sağlayabilirsiniz.

free giveaway

Çalıştığınız küçük işletme türü veya faaliyette olduğunuz niş ne olursa olsun, uygun bir hediye çalıştırabilir ve gerçek sonuçların yolunuza çıktığını görebilirsiniz.

Yazılım programcısı e-posta pazarlama uzmanı Josh Earl e-posta listesini büyütmek için hediye kullanmaya karar verdiğinde, listesini 11 günde 5.000 e-posta abonesinden yaklaşık 200.000’e çıkarabildi.

Bu sonuçları almak için pahalı bir hediyeye yatırım yaptı mı? Tabii ki değil. Verdiği tek şey Sublime Text adlı basit bir metin düzenleme yazılımının bir kopyasıydı. Ve işe yaradı!

email giveaway results

Sonuç olarak, eşantiyonlar, e-posta listesi binanızı bir sonraki seviyeye taşımanın harika bir yolu olabilir. Bununla birlikte, yine de kolunuzda bir strateji olması gerektiğini unutmayın. Başka bir deyişle, hediyenizin başarılı bir şekilde hazırlanabilmesi için yeterli hazırlık ile zaman / para yatırmanız gerekir. Bunu yapmanın en kolay yolu profesyonel bir e-posta pazarlama ajansı ile çalışmaktır.

En önemlisi, kazandığınız olası satışlarla bir ilişki kurmak için çaba sarf etmeniz gerekir, böylece onları müşterilere / müşterilere dönüştürebilirsiniz.

# 2: Değerli İçeriğinizi Geçirin

Web sitenizin ziyaretçilerine zaten değerli içerik veriyorsanız, ziyaretçilerin e-posta listenize abone olmalarını sağlamak için bazılarını denemeyi deneyebilirsiniz.

Bir e-posta adresi çoğu insan için değerlidir, bu yüzden ondan ayrılmakta zorlanırlar. Size e-posta adreslerini vermelerini ve kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacak bir yol bulmanız gerekir. Bunu yapmanın en yaygın ve muhtemelen en sonuca yönelik yolu, potansiyel müşterilere e-posta adresleri karşılığında gerçek değer veren kapı içeriği şeklinde etik bir rüşvet yaratmaktır.

Sitenizdeki normal içerik ile geçişli içerik arasındaki tek fark, birincisi herkese açıkken, daha sonra gizlidir. Örneğin, içeriğinizin% 75’ini herkesin kullanımına sunmak isteyebilirsiniz ve geri kalan% 25’i duvarın arkasındadır. Bu, ayrıntılı kılavuzlar, araştırma raporları, teknik incelemeler, e-kitaplar vb. Gibi yüksek değerli içeriğiniz olabilir.

email giveaway results

Burada yapmakta olduğunuz şey, e-posta listenizin boyutunu artırmak için mevcut içeriğinizi kullanmaktır. Ancak, e-posta adreslerini veren kişilerin buna değecek yüksek değerli materyaller görmeyi beklediğini unutmayın. Bu nedenle, her tür içeriğe kapı vermek yerine, yalnızca tanıdığınız kapı içeriği bir ton değer sağlar.

Akılda tutulması gereken birkaç şey var…

 • Spesifik Olun: Değerli bir şeye sahip olduğunuzu göstermek için, geçişli içeriğiniz yeterince spesifik olmalıdır. Başka bir deyişle, hedef kitlenizin hemen ondan değer elde edebilmesi için “bir sorun, bir çözüm” üzerine odaklanmalıdır. Ele aldığınız sorun gerçek olmalı ve verdiğiniz çözüm işe yaramalıdır.
 • Kaliteye Odaklanın: Etik rüşvetinize tüylü içerik eklemek ve şişkin hale getirmek yerine, hedef kitleniz için yararlı olan kaliteli bilgiler vermeye odaklanın. İki sayfada gerçek değer sağlayabiliyorsanız, bu yeterlidir.
 • Anında Şükran Kullanın: Ziyaretçileri aboneye dönüştürmenin sadece ilk adım olduğunu unutmayın. Onları hala tutmalısın. Bu nedenle abonelerinizin abone olduktan sonra aldıkları içerikle anında memnun olduklarını hissetmeleri önemlidir. Faydaları hemen hissetmeliler.

Herkese açık içeriğinizi yüksek kalitede hale getirmeyi ve insanlara ne bekleyebileceklerini net bir şekilde bildirmeyi başarırsanız, web sitesi ziyaretçilerinizin size e-posta adreslerini vermek isteyen iyi bir yüzdesine sahip olmalısınız.

# 3: Kaydolmayı Kolaylaştırın

Daha fazla kişinin e-posta listenize katılmasını sağlamak için tüm süreci kolaylaştırmanız önemlidir. Bu bariz bir ipucu gibi görünse de, kayıt formunu bulmak zor bir yere sıkışmış web sitelerini görmek nadir değildir. Kayıt formunuzun veya formlarınızın, net bir harekete geçirici mesajla birlikte web sitenizin tüm önemli yerlerinde görüntülendiğinden emin olmanız gerekir.

Kayıt formunuzu görüntülemek için web sitenizde birkaç yaygın, yüksek dönüşüm sağlayan nokta bulunmaktadır:

Gezinme Çubuğu: Web sitenizin ziyaretçileri e-posta kayıt formunuzu aktif olarak aramıyor olabilir, ancak yine de bir web sitesinin gezinme çubuğunda görüntülenen önemli bağlantıları görmeyi bekliyorlar. İster haber bülteninize ister ücretsiz e-kitabınıza bağlantı olsun, daha fazla abone eklemek için gezinme çubuğunu kullanın.

email navigation bar

Özellik Kutusu: Bu, web sitesi ziyaretçilerinin dikkatini çekmek ve iletişim bilgilerini almak için çok aranan bir yol olur. Özellik kutusu, ana sayfanızın veya diğer önemli sayfaların ekranın üst kısmına yerleştirilen bir abonelik kutusundan başka bir şey değildir. Güçlü bir harekete geçirici mesajla birlikte teklifinizle ilgili bilgiler içerir.
email feature box

İçerik Sayfaları: Sitenizde düzenli olarak blog yayınları veya diğer sayfaları içerik yayınladığınız bir blogunuz varsa, her içerik parçasının sonuna basit bir e-posta eklentisi yerleştirebilirsiniz. İçeriğinizi okumaktan hoşlanan kullanıcılar, e-posta gelen kutularına daha fazla içerik alarak güncel kalmak isteyebilirler.

content pages

Facebook Sayfanıza Kaydolma Düğmesi Ekleme: Facebook sayfasının organik erişimi yıllar boyunca sürekli olarak azalmasına rağmen, FB sayfanıza bir kayıt düğmesi eklemek yine de bazı şekillerde fayda sağlayabilir. Bu, özellikle ücretsiz üyelik planı sunan bir üyelik web sitesi çalıştırıyorsanız işe yarar. Facebook’taki takipçileriniz sunduklarınızla ilgileniyorlarsa e-posta listenize kolayca kaydolabilirler. Kayıt işleminizi kolaylaştırmak, kayıt oranınızı kesinlikle artırabilir.

# 4: Facebook Olası Satış Reklamlarından yararlanın

Kaliteli e-posta listesi oluşturma söz konusu olduğunda, az kullanılan bir yöntem vardır: Facebook Aday Müşteri Oluşturma Reklamları.

Facebook’ta reklam vermenin birçok farklı yolu olsa da, potansiyel müşteri reklamları kendi liglerinde. Bir Facebook potansiyel müşteri oluşturma kampanyası yürüttüğünüzde, reklamlarınızı lazer hedefli bir kitleye gösterebilir ve ilgilenen kişilerin doldurduğu belirli bir potansiyel müşteri yakalama formunu görüntüleyebilirsiniz. Facebook en büyük kullanıcı tabanına sahip olduğundan, teklifinizle ilgilenen kişileri bulmakta sorun yaşamamanız gerekir.

En iyi yanı, bu formun Facebook hesaplarına bağlı e-posta adresleriyle önceden doldurulmuş olmasıdır. Bu, sadece kayıt olma işlemini kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda özellikle mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirildiğinde de çok daha hızlıdır.

Facebook email lead gen ads

Facebook potansiyel reklamlarının e-posta listesi oluşturma için mükemmel olmasının nedeni, daha fazla kullanıcıyı aboneye dönüştürmenize yardımcı olacak şekilde tasarlanmış olmalarıdır. Aslında Facebook, kötü açılış sayfaları sorunuyla mücadele etmek ve kullanıcıya çok daha hızlı bir deneyim sunmak için olası satış oluşturma reklamları başlattı.

İşte Facebook potansiyel müşteri reklamlarının üç ana avantajı:

 1. Kullanıcıların Facebook’tan ayrılmalarına gerek yoktur, bu da dönüşüm şansını artırır.
 2. E-postalar toplandıktan sonra, e-posta servis sağlayıcınıza otomatik olarak aktarabilirsiniz.
 3. Reklam kampanyasının ne kadar iyi çalıştığını gösteren net istatistiklere erişebilirsiniz

Facebook olası satış oluşturma reklamları ücretsiz olmasa da buna değer. Bütçeniz varsa ve doğru yönde yatırım yapmak istiyorsanız, e-posta listesi binanızı Facebook reklamlarıyla güçlendirmek isteyebilirsiniz. Daha önce hiç Facebook müşteri adayı reklamı oluşturmadıysanız, Facebook reklam uzmanlarımız bu kampanyayı sizin için ayarlayabilir.

# 5: İçerik Yükseltmesi Oluşturma

İçerik yükseltme, bir e-posta adresi karşılığında verdiğiniz belirli bir olası satış mıknatısı veya bonus içeriğidir. Onu normal “site çapında” bir kurşun mıknatıstan farklı kılan şey, bir blog yayınına eklenmiş olmasıdır. Aslında, zaten değerli olan bir içeriğe değer katar. Bu, içerik yükseltmeyi kendi yöntemiyle benzersiz kılar.

Şimdi, site çapında kurşun mıknatıslar harika çalışıyor. Ancak, e-posta listesi binanızı bir sonraki seviyeye taşımak istiyorsanız, okuyucularınızın zaten okumakta olduğu içerikle doğrudan ilgili olan daha küçük, güç dolu ve lazer odaklı kurşun mıknatısları oluşturmanız gerekir.

Örneğin, blog yayınınız bir hedefe ulaşmanın yollarını listeliyorsa, içerik yükseltmeniz ilerlemenizi izlemenize yardımcı olan bir e-tablo olabilir. Bir çalışma kitabından bir hile sayfasına kadar her şey bir içerik yükseltme işlevi görebilir.

content upgrade

İçerik yükseltmeleri, içeriğinizin değerini artırdığı için çalışır. Özgür bir kaynak olarak hareket ederek okuyuculara daha fazla destek sunuyorlar. İçerik yükseltmesini oluşturmak için gereken ek çalışmalar göz korkutucu görünebilir. Ancak, elde edebileceğiniz sonuçlar tamamen buna değer. Hala senin için çok mu korkutucu? İşinizin büyümesini artırmak için bu parçaları oluşturmanıza yardımcı olabilecek son derece deneyimli bir içerik pazarlama ekibimiz var.

E-posta listesi binanızı yükseltmek için kullanabileceğiniz birkaç içerik yükseltme fikri şunlardır:

 1. Alakalı, yardımcı araçlar veya kaynakların listesi
 2. Bazı benzersiz noktalara değinen ek alakalı içerik
 3. Okuyucuların blog içeriğinizle ilgili işlem yapmalarına yardımcı olacak hızlı bir başlangıç ​​kılavuzu
 4. Uzun, ayrıntılı blog gönderilerinin değerini artıran bir kontrol listesi.
 5. Görsel talimatlar veren blog yayınının video sürümü

Oluşturduğunuz içerik yükseltmelerinin çok karmaşık veya ağır olması gerekmez. Aslında, onları hafif ve değerli tutun. Bunları okuyucularınızın blogunuzdan en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olan ek bir kaynak olarak görün.

E-posta Listesi Oluşturma

Artık ihtiyacınız olan taktiklere sahip olduğunuza göre, e-posta aboneleri listenizi oluşturmaya hazırsınız! Şimdi başlamak istiyorsanız, ancak zamanınız yoksa veya e-posta içeriğini oluşturma becerisine sahip değilseniz, her ikisine de sahibiz. E-posta pazarlama yardımı ihtiyacınız olan şeyse, iletişim sayfamızdaki formu doldurmanız yeterlidir; e-posta pazarlama kampanyanızı nasıl geliştirebileceğimiz hakkında sohbet edeceğiz.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.