18 SEO Link Building Teknikleri | En Etkili Yöntemler!

Bugün ki yazımızda sizlere link building tekniklerinden bahsedeceğiz. Bu yazımızda geçen tekniklerin hepsi tek bir websiteye uygun olmuyabilir bu yüzden içerisinden en uygununu seçmeniz sitenizi için en sağlıklı olacak şeydir. Link building demişken bunun önemini bilmeyen yoktur. On-Page ve Off-Page link building sitenizin sağlığı ve sıralamalarınızı arttırmak ve korumanız için yapılması gereken önemli etkenlerden sadece bir tanesidir ve bana göre SEO için en önemli şeyler diye bir liste olsa ilk 5’e girebilirdi.

1.Benzer İçerik Backlinkleri

Sizinle aynı kategoride olan web sitelerini bulup onlarla iletişime geçmeniz gereken bir teknik. Rakiplerinizi sizler tanıyorsunuz sonuçta benim kategorim SEO ve bu teknik bende pek işe yarıyacak gibi gözükmüyor. Bu yüzden farklı anahtar kelimelere yönelip benden daha güçlü sitelere özgün bir içerik teklif ederek link edinebilirim.

Örnek: Mesela Seoways için konuşmak gerekirse bildiğiniz gibi WordPress Temaları diye bir kategorim var. Google’a WordPress Temaları yazıp ilk 3 sayfaya kadar çıkan sonuçlara bakabilirim. Eğer gözüme çarpan otoriter bir web sitesi var ise onlarla iletişime geçmeye çalışabilirim. Ben şu an baktığımda gözüme çarpan tek site çoğu kişinin bildiği Wpmavi benim wpmavi ile iletişime geçmem gerekiyor 🙂 Siz de kendi kategorileriniz için bu şekilde araştırmalar yapıp blog sahipleri ile iletişime geçebilirsiniz.

2. Kaynaklar sayfası

Önceki noktaya benzer, ancak en iyi makaleler yerine, güvenilir (ücretsiz, en iyi, en iyi) kaynakların listelerini aramanız gerekir.
Nasıl Yapılır:Bu kez inurl kullanıyoruz, çünkü kaynaklar sayfaları genel olarak aksine, genellikle kalıcıdır. Örnek: inurl: kaynaklar güzellik blogu

3. Kırık linkleri değiştirmek

İşe yaramayan bağlantıları bulun, kaybolanın yerini alabilen bir içerik oluşturun ve teklifinizle web sitesi sahibiyle iletişime geçin.

Nasıl yapılır: uygun bir yer bulmak (önceki 2 ipucunu kullanabilirsiniz), bozuk bağlantıları bulmak, “Check My Links” chrome uzantısını kullanıyorum.

Bir e-posta ile gidip, hey, blogunuzda kötü bir bağlantı buldum ve boşluğu doldurabilecek bir içeriğim var. Ve benzeri şeyler yapabilirsiniz.

4. Misafir Yazar Ol

Misafir yazarlık olayını çoğu kişi biliyor ama ben yinede anlatmak istiyorum. Yine rakibim olan wpmavi üzerinden gideceğim çünkü gerçekten sevdiğim bir site eskiden çok girip çıkardım. WPMAVI linkine tıklayıp misafir yazarlık kısmına giriş yapabilirsiniz burada sizden istediği belirli şeyler var bunlara dikkat edip makale yollarsanız eğer wpmavi’den link alabilirsiniz.

Nasıl yapılır: “bizim için yaz” Gibi kelimeler yazabilirsin Google’a ve karşına çıkan sitelere girip bakabilirsin.

5. Ücretli yayınlar

Eğer insanlar seni kabul etmiyorsa Tanıtım Yazısı dediğimiz olayı kullanabilirsin.
Bir yayının yayınlanması için ödeme yapmaya karar verirseniz, her zaman “sponsor” ve diğer saçmalıklar olarak etiketlenmiş bir yayın için ödeme yapmayacağınızı belirtin. Google, bu bilgileri okur ve bağlantınızın değeri düşer. Yani gidipte “Sponsor” kategorisinde yazınızı para verip paylaştırma daha özgün ve güçlü bir kategoride paylaştır.

6. Backlinklerini Restore Et

Kaldırılan geri bağlantıları bulun, nedenini bulun, harekete geçin.

Nasıl yapılır: Herhangi bir geri bağlantı analiz aracı – Ahrefs, Serpstat, Majestic, ne kullanırsanız kullanın. Hiç kullanmazsanız, Serpstat bulduğum en ucuz olanıdır.
Hepsi “geri bağlantıları kaybetti” özelliğine sahip, daha yüksek otorite puanlarına sahip olanlara dikkat ediyor. Ayrıca otorite puanları veya benzer ölçütleri var. Sizinkini istemiyorsanız, etki alanının iyi olup olmadığını görmek için her zaman Alexa veya SimilarWeb kullanabilirsiniz.

Bazen web siteleri http’den https’ye ya da benzer bir şeyden geçtiği için bağlantılar accedent tarafından kaldırılıyor, bu kolay bir durum. Zor durumlar, artık bağlantınızı istemedikleri zamandır.

7. Sözleri bağlantılarla değiştirin

Bir konuyu anlatırken başka websitelerine dostça backlink verin. Bu sizin zararınıza olmaz emin olun. Eğer sevdiğiniz bir websitesi var ise düşünmeden ona backlink verebilirsiniz.

Sitenizin bağlantı olmadan bahsettiğini gördüğünüzde, bağlantı kurun ve bağlantı eklemek isteyin. Zorlu olmayın!

8. Niş web siteleri

Nişiniz de rekabet etmediğiniz web siteleri bulun ve onlarla bağlantı kurun. Misafir yazısı veya değişim bildirimi yazmayı önerin.

Nasıl yapılır: Google’yi kullan. Bir güzellik blogu çalıştırıyorsanız, diğer güzellik blogları rakiplerinizdir, ancak sokak modası ile ilgili web siteleri, çok değil. Giysilerinizle nasıl makyaj yapılacağı hakkında bir yazı önerin. Beynini kullan.

9. Bloglara yorum yapma

Ne anlama geldiğini bilmelisin. Ama senin için yinede anlatıyorum. En aşşağı inip bir bak bakalım neler var ? Yorum kısmı var footer var. Bizim için önemli olan yorum kısmı oluyor. Oradan yorum atıyoruz.

Nasıl yapılır: İlgilendiğiniz ne olursa olsun google ve sorgunuza “* yorum” ekleyin. Bu sayede kesinlikle yorum bırakabileceğiniz yerler bulacaksınız. Ör: güzellik blogu “* yorum”

Uzun yorumlar, en az 100 kelime yazın ve bağlantınızı referans olarak kullanın. Kısa yorumlar atarsanız website sahipleri adama bak hem “teşekkürler” yazmış bide yorum atarak backlink almaya çalışıyor diyip yorumunuzdan hemen sitenizi silip sadece yorumu yayınlar.

10. Forumlara Yorum At

Nasıl yapılır: Önceki yönteme benzer, kategorinize yakın forumları bulun ve onlara gidip spam yapmadan konularınıza uygun açılmış başlıklara website linkinizi bırakın.

 

11. Yerel blogcular

Bu yöntem sizinkine benzer niş siteler bulmaya benzer. Dolayısıyla, doğrudan rakibiniz olmayan, ilgilendiğiniz bir yerden birisini arıyorsunuz.

Nasıl yapılır: google. Sorgunuz + coğrafi veriler, “bursa seo hizmeti”. Onları sosyal medyanızda ya da her neyse, tanıtımını yapacağınız bir yazı yazmakla konuşmak mümkündür, ancak genellikle sadece ödemeleri daha kolaydır ve yerel blogcular genellikle bu kadar pahalı değildir.

12. Video

Bir video kaydedin, her yere gönderin, bağlantı ekleyin. Bunların çoğu takipçi olmayacak, ancak gerekli.

Bütçeniz sınırlıysa, bir sunum yapın ve onunla bir ekran kaydedin. Müzik ekleyin, bitirdiniz. Bağladığın yere gönder. İşte yeni başlayanlar için bazı web siteleri:

 • b.tv
 • break.com
 • dailymotion.com
 • flixya.com
 • grindtv.com
 • liveleak.com
 • metacafe.com
 • myspace.com/video
 • stupidvideos.com
 • tubetorial.com
 • ustream.tv
 • vimeo.com
 • youtube.com

13. Kataloglar ve listeler

Bağlantınızı her türlü çevrimiçi sarı sayfaya vb. Yerleştirin.

Nasıl yapılır: google. Konumu ve “iş ekle” – Florida + “iş ekle” yi ara, sonra da fırsatlarını keşfet. “İşletmeniz” için yapabileceğiniz bir sayfa oluşturun ve web sitenize bir link ekleyin.

14. “Resmi” Kuruluşlar

Nişeniz ne olursa olsun, bazı standartlar uygulamaya çalışan kuruluşlar olacaktır.
Nasıl yapılır: Sorgunuza uluslararası, organizasyon, resmi, dünya çapında vb. Gibi kelimeler ekleyin.
Üyelik başvurusunda bulunun, web sitesinde listelenen bir üye olup olmadığınızı görün.

15. Konferanslar ve etkinlikler

Katılmak, reklam vermek, sponsor olmak. Bunlar pahalı ve zorlu yollardır.
Daha ucuz ama yine de zor bir yol: Bir konuşmacıya sponsor olun. Her zaman, özellikle kimseyi temsil etmeyen, onlarla iletişim kuran, paralarını ödediğiniz insanlar vardır ve organizatörlere web sitenize biyo’larına bağlantı eklemelerini söyleyin.

16. Skyscraper Metodu

Brian Dean tarafından yaratılmış ve en iyi burada blogunda açıklanmıştır. Bu ingilizce bir kaynaktır ingilizcesi olmuyanlar google translate kullanabilir.

http://backlinko.com/skyscraper-technique

17. Cold E-mail Tekniği

Soğuk e-mail diye geçmekte ama Türkçe’ye çevirilişi biraz garip farkındayım. İnsanların mail adreslerini toplayıp (Nişinizle ilgili olanları) onlara düzenli mail atıyoruz.

Bunu açıklaması biraz zor ingilizcesi olanlar yine şanslı lütfen bunu araştırın.

18. Bio’na Linkini Ekle

Farklı web sitelerinde hesaplarınız varsa, bağlantınızı profil açıklamanıza ekleyin.

Ne zaman bir misafir yazısı yazarsanız, bir bio linki sağlayın.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.