Proxy Nedir ? | Kendi Proxy Sunucunu Kur

Proxy Sunucusu nedir?

Proxy sunucusu, sizinle internet arasında bir ağ geçidi görevi görür. Son kullanıcıları taradıkları web sitelerinden ayıran bir aracı sunucudur. Proxy sunucuları, kullanım durumunuza, gereksinimlerinize veya şirket politikanıza bağlı olarak farklı düzeylerde işlevsellik, güvenlik ve gizlilik sağlar.

Proxy sunucusu kullanıyorsanız, internet trafiği, proxy sunucusu üzerinden istediğiniz adrese giderken akar. İstek daha sonra aynı proxy sunucusundan (bu kuralın istisnaları vardır) geri gelir ve proxy sunucusu web sitesinden alınan verileri size iletir.

what is a proxy server

Hepsi bu kadarsa, neden bir proxy sunucusu ile uğraşmıyorsunuz? Neden sadece doğrudan web sitesine gidip gelmiyorsun?

Modern proxy sunucuları, tümü veri güvenliği ve ağ performansı adına, web isteklerini iletmekten çok daha fazlasını yapar. Proxy sunucuları bir güvenlik duvarı ve web filtresi görevi görür, ortak ağ bağlantıları sağlar ve ortak istekleri hızlandırmak için verileri önbelleğe alır. İyi bir proxy sunucusu, kullanıcıları ve iç ağı, vahşi internette yaşayan kötü şeylerden korur. Son olarak, proxy sunucuları yüksek düzeyde gizlilik sağlayabilir.

Neden Proxy Sunucusu Kullanmalısınız?

Kuruluşların ve bireylerin bir proxy sunucusu kullanmasının birkaç nedeni vardır.

 • Çalışanların ve çocukların internet kullanımını kontrol etmek için: Kuruluşlar ve ebeveynler çalışanlarının veya çocuklarının interneti nasıl kullandıklarını kontrol etmek ve izlemek için proxy sunucuları kurar. Çoğu kuruluş, şirket zamanında belirli web sitelerine bakmanızı istemez ve proxy sunucusunu belirli sitelere erişimi reddedecek şekilde yapılandırabilir, bunun yerine sizi şirket ağındaki söz konusu sitelere bakmaktan kaçınmanızı isteyen hoş bir notla yeniden yönlendirebilir. Ayrıca tüm web isteklerini izleyebilir ve kaydedebilirler, böylece siteyi engellemese de, ne kadar zaman harcadığınızı bilirler.
 • Bant genişliği tasarrufu ve artırılmış hızlar: Kuruluşlar, iyi bir proxy sunucusuyla genel ağ performansını daha iyi alabilir. Proxy sunucuları popüler web sitelerini önbelleğe alabilir (yerel olarak web sitesinin bir kopyasını kaydedebilir) – yani www.seoways.net’i sorduğunuzda, proxy sunucusu sitenin en yeni kopyasına sahip olup olmadığını kontrol eder ve sonra size kaydedilmiş kopya gösterir. Bunun anlamı, yüzlerce kişi aynı proxy sunucusundan www.seoways.net’e aynı anda girdiğinde, proxy sunucusunun seoways.net’e yalnızca bir istek göndermesidir. Bu, şirket için bant genişliğinden tasarruf sağlar ve ağ performansını artırır.
 • Gizlilik avantajları: Bireyler ve kuruluşlar, internette daha özel gezinmek için proxy sunucularını kullanır. Bazı proxy sunucuları IP adresini ve web isteğinin içerdiği diğer tanımlayıcı bilgileri değiştirir. Bu, hedef sunucunun asıl isteği kimin yaptığını bilmediği anlamına gelir; bu, kişisel bilgilerinizi ve tarama alışkanlıklarınızı daha gizli tutmanıza yardımcı olur.
 • Gelişmiş güvenlik: Proxy sunucuları, gizlilik avantajlarının üstüne güvenlik yararları sağlar. Proxy sunucunuzu, meraklı gözlerin işlemlerinizi okumasını engellemek için web isteklerinizi şifrelemek üzere yapılandırabilirsiniz. Bilinen kötü amaçlı yazılım sitelerinin proxy sunucusu üzerinden herhangi bir erişimden de kaçınmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, kuruluşlar proxy sunucularını Sanal Özel Ağ (VPN) ile birleştirebilir, böylece uzak kullanıcılar internete her zaman şirket proxy’si aracılığıyla erişebilir. Bir VPN, şirketlerin harici veya uzak kullanıcılara sağladığı şirket ağına doğrudan bağlantıdır. Bir VPN kullanarak, şirket kullanıcılarının ihtiyaç duydukları kaynaklara (e-posta, dahili veriler) erişebildiğini kontrol edebilir ve doğrulayabilir, ayrıca kullanıcının şirket verilerini korumasına güvenli bir bağlantı sağlar.
 • Engellenen kaynaklara erişin: Proxy sunucuları, kullanıcıların şirketler veya hükümetler tarafından uygulanan içerik kısıtlamalarını aşmalarına izin verir. Yerel spor topu takımının oyunu karartıldı mı? Ülkenin diğer tarafındaki bir proxy sunucusuna giriş yapın ve oradan izleyin. Proxy sunucusu Kaliforniya’daki gibi görünüyor, ancak aslında Kuzey Carolina’da yaşıyorsunuz. Dünyanın dört bir yanındaki birçok hükümet internete erişimi yakından izlemekte ve kısıtlamaktadır ve vekil sunucular vatandaşlarına sansürsüz bir internete erişim imkanı sunmaktadır.

Kendi Proxy Sunucunuzu Kurma

Merhabalar bu yazımda sizlere Proxy sunucusu nasıl kurulur onu öğreteceğim. Aslında çok basit ama pek bilinmeyen bir şey.  Bu dersimizin amacı Black hat SEO dersimizde proxy sunucularından bahsetmiştim ve buna ihtiyacınızın olacağını biliyorum. Bu yüzden SEO yazımızı okumayı unutmayın!

#Not – Bu sadece 1 sunucu veya 1 VPS için 1 ip için, Ucuz olanı kullanmak iyidir!

Bu scripti  Debian 9 – 64x’ün  içine atabilirsin.
ilk önce, WinSCP’yi ilk önce indirin,

WinSCP’yi buradan indirin: https://winscp.net/eng/download.php

böylece squid.conf dosyasını WinSCP’ye girebilirsiniz.

sunucunuza bağlanın! ip & root & password

Bu talimatları izleyin

 • running putty!
 • ip
 • root
 • password
  =================Installation FIRST!!=============
 • apt update
 • apt upgrade
 • apt -y install apache2-utils squid
  =============================================
 •  winsp’in içinde “etc” dosyasını bulun
 •  “Squid” dosyasını bulun
 •  “squid.conf” açın
 •  siteye giriş yapın https://seoproxies.net/squid.conf —> bütün scripti kopyalayın
 •  Eski scriptinizi silin ve bu yeni scripti içine yapıştırın.
 • Sunucunuzu tekrar çalıştırın.
  ============================================
 • kullanıcı adını ve şifreyi ekle
 • htpasswd -c /etc/squid/passwd username
 • yeni şifre soracaklar ve yeni şifreyi tekrar yazın

bittikten sonra kullanıcı adınızı ve şifrenizi ekleyin ve sonra bu betiği kopyalayın

 • systemctl enable squid
 • systemctl restart squid
 • systemctl status squid —>Durum kontrol çalışıyor olmalı!

ve birden fazla kullanıcı hesabı eklemek istiyorsanız, sadece kopyala yapıştır yapın

htpasswd /etc/squid/passwd username #without -c

eski kullanıcı adını silmek istiyorsanız sadece, kopyala yapıştır yapın

htpasswd -D /etc/squid/passwd username #with -D

Yazımı beğendiyseniz yorum atmayı ve eğer sorularınız var ise bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin seve seve cevap vereceğiz.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.