SEO Dostu İçerik Yaratmanın 5 Kuralı

SEO Dostu İçerik

Seo dostu içerik ile birleşen güçlü bir mesaj ileten profesyonel bir iş web sitesine sahip olmak harika bir müşteri adayı veya satış üreten bir araç olabilir. Ancak, buradaki anahtar hedef kitlenize daha yüksek bir düzeyde bağlanmanıza yardımcı olan doğru mesajı iletmektir. Bu yüzden iyi SEO dostu içeriğe yatırım yapmak önemlidir.

Kaliteli içerik oluşturmanın amacı, sadece iş sitenizi güzel göstermek için değildir. Doğru kişilerin yazdıklarını okumasını istiyorsun. Bu da içeriğinizin arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alması gerektiği anlamına gelir. Çünkü hedef kitlenizin daha büyük bir bölümüne ulaşmanın kanıtlanmış bir yolu.

Blog Nasıl Açılır ? Konumuzu okumadıysanız eğer ilk onu okursanız sizin için çok daha iyi olur.

İnsanlar düzenli olarak işletmenizle ilgili konuları aradıklarından (bulunduğunuz sektörden bağımsız olarak), yalnızca içeriğe ihtiyacınız olmaz, hem okuyucular hem de arama motorlarını etkileyen içeriklere ihtiyacınız vardır. Kısacası, ilk on arama sonuçlarında yer alan derinlemesine, SEO dostu içeriğe ihtiyacınız var.

SEO friendly content length

Kaliteli içerik oluşturmak, okuyucularınızda kaliteli bir izlenim yaratmak söz konusu olduğunda önemlidir. Ancak, SEO yönüne odaklanmadan, içeriğinizi doğru kişilerin önünde alma şansını kaçırıyorsunuz.

İyi içeriğin etik SEO ile el ele gittiğini unutmayın; bu nedenle, her işletmenin (ne kadar küçük olursa olsun) üzerinde çalışması gereken bir şeydir.

SEO dostu içerik üretmek zor mu? Tabii ki değil. Zaten içerik oluşturuyorsanız, SEO’nun avantajlarından yararlanmak istiyorsanız, doğru yönde bir adım atmanız yeterlidir.

Harika, SEO dostu içerik üretmek için çalışmaya başladığınızda, sadece daha yüksek arama motoru sıralamalarına ulaşmak kolaylaşmaz, aynı zamanda arama motoru sonuç sayfalarındaki sıranızı korumak daha da kolaylaşır.

Öyleyse asıl soru, gerçekte gerçek dünya sonuçları alan SEO dostu içerik oluşturma konusunda gerçekten nasıl gidiyorsunuz? Google ve kullanıcıları tarafından tercih edilen içerik üretme konusunda rakiplerinizden daha iyi bir performans sergilemenizi sağlamak için neye ihtiyacınız var?

Aşağıdaki makalede, içeriğinizi daha SEO dostu hale getirmek için izleyebileceğiniz 5 temel kurala, beyaz şapka SEO kurallarından herhangi birini ihlal etmeden araştıracağız.

SEO Dostu İçerik Oluşturma Konusunda 5 Kural

Kural 1: Orijinal Bir Yaklaşım Alın

SEO dostu içerik kendi içinde oluşturmak göz korkutucu bir iş olmak zorunda değildir. Ancak başkalarını kopyalamaya çalıştığınız an zorlaşır. Kendi yolunda otantik ve farklı olmaya odaklanırken, rakiplerinize çok fazla odaklanmadan, gerçekten önemli olan yeni içerik oluşturma şansınız çok daha yüksektir.

Kalabalıktan uzak durmak, içeriğiniz orijinal ve orijinal olduğunda çok daha başarılabilir hale gelir. Şimdi, bu, endüstrinizdeki kaynaklardan ilham isteyemeyeceğiniz anlamına gelmez. Kendi benzersiz görüşünüzü sunmadan önce her zaman diğerlerinden öğrenebilirsiniz.

Öyleyse, bu durumda, neden otantik içerik oluşturma konusunda markaların yarısından fazlası başarısız oluyor? Cevap çok basit olmayabilir.

resonating content

Gerçek, SEO dostu içerik oluşturmaya odaklanırken, zaten aşırı olanları yeniden düzenlemeyi unutmayın. Özgün olmak gerçekten önemli olan ve yalnızca paylaştığınız kavram veya fikirlerde özgünlüğü ortaya çıkardığınızda gerçekleşebilecek olan şeydir. İçeriğinizle tembel rotayı kullanmaktan kaçının. Bunun yerine, tüketmeye ve paylaşmaya değer bir parça yapın. Temiz bir nefes al.

Arama motoru optimizasyonu sonuçlarını iyileştirmenin en önemli yönlerinden biri nişinize dahil olmak üzere diğer saygın web sitelerini kullanmaktır. İçeriğinizi orijinal yapmak için gerçekten çaba sarf ettiğinizde, daha fazla geri bağlantı oluşturmak için kapıları otomatik olarak açarsınız. Çünkü kaliteli web siteleri, yeni ve özgün şeyler sunan faydalı kaynaklara bağlanmaktan hoşlanıyor.

İstatistiklere bakarsanız, tüketicilerin% 90’ı özel içerik (okunan: benzersiz) yararlı buluyor ve neredeyse% 80’i onlarla ilişkisini güçlendirmeye çalışan bir şirkete inanıyor.

Ayrıca, yalnızca Google’ın bakış açısından baktığımızda, orijinal içeriği daha üst sıralarda yayınlamak için büyük G tarafından ödüllendirileceksiniz. Ve başka bir yerden açıkça kopyalanan her türlü içerik için cezalandırılırsınız.

İçeriğinizi daha orijinal ve SEO dostu hale getirerek…

A) Okuyucunun Duygularına Bakmak

Hedef kitlenize bağlanmanıza yardımcı olacak içeriği orijinal hale getirmenin basit ama kanıtlanmış bir yolu, duygularına dokunmaya odaklanmaktır.

Aslında, bir pazarlama mesajının, okuyucunun duygularını etkilediğinde ve paylaşmaları için bir neden verdiğinde 2 kat daha etkili olduğu bulunmuştur. İçeriğiniz mizahi olsa da ya da tartışmalı olsa da, doğru duyguları harekete geçirirse, kalabalıkta öne çıkma şansı daha yüksektir.

SEO content approach

İşte okuyucularınızın duygularını uyandırabileceğiniz ve ürettiğiniz her içerik parçasından çekiş / etkileşim kazanma şansınızı artırabilmeniz için üç yol.

 1. Okuyucular üzerinde olumlu ve canlandırıcı etkisi olan doğru kelimeleri kullanın. Buradaki fikir, sözlerinizle kendilerini daha güvende, ilham verici ve hatta zeki hissetmelerini sağlamaktır.
 2. İçeriğinizi başkalarıyla paylaşarak harekete geçmeleri için okuyucularınıza ilham verin. Başkalarıyla paylaşmaya değer ilham verici içerik oluşturmak için hikaye anlatıcılığını kullanın.
 3. Örneğin, müşterinizin başarı öyküsünden birini paylaşabilir ve içeriğinizi hem orijinal hem de ilham verici hale getirerek sonuçta SEO dostu hale getirebilirsiniz.
  Ana konuya odaklanmayı bırakmadan beklenmedik kıvrımlar ve dönüşlerle onları şaşırtmaktan okuyucularınızın ilgisini çekin.

B) Kendi Bakış Açınızı Ekleme

İnternette bir içerik denizi var, bu yüzden insanların rakiplerinizden içeriğinizi seçmesini sağlayacak ne var? Getirdiğiniz değer ve içeriğe kendi bükülme / açınızı nasıl eklediğinizden dolayıdır. Benzersiz bakış açınız içeriğinizi dikkat çekici ve SEO dostu hale getirebilir.

Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, kendi deneyimlerinizi tartıştığınız konu ile paylaşmaktır. Konuya ışık tutabilecek kişisel bir hikayeniz veya anekdotunuz var mı? Yaygın bir problem için paylaşmak için eşsiz bir çözümünüz var mı?

Kişisel bir hikayeyi okuyucularınızla paylaşmak, içeriğinize bir orijinallik havası ekler ve insanlaştırır. Her okuyucuda olumlu bir değişiklik meydana getirmeye yardımcı olur. İçerik pazarlaması çabalarınızı gerçekten karşılıyor.

good stories

Kural # 2: Doğru Anahtar Kelimeleri Seçin

Doğru anahtar kelimeyi seçmek, kaliteli SEO dostu içerik oluşturmaya yönelik en önemli adımlardan biri olarak görülebilir. Buradaki fikir, hedeflemeye değer bir anahtar kelime seçip onu güçlü bir içerik parçası haline getirerek, rakiplerinizin üzerinde sıralayabilmenizdir. Ancak, doğru şekilde yürütülmediğinde, anahtar kelime kullanımınız geri tepebilir. Bu yüzden dikkatli düşünmeyi gerektirir.

Hedef anahtar kelimeniz, iki kelimeli bir anahtar kelimeden makalenizin ana konusunu temsil eden beş kelimelik bir cümleye kadar değişebilir. Makaleniz, birden fazla anahtar kelime öbeği için sıralamaya girse de, konunuzu canlı bir şekilde ileten belirli bir anahtar kelimeyi hedeflemeye değer. Bu genellikle, makalenizin üst sıralarda olmasını istediğiniz anahtar kelimedir.

İçeriğiniz için en uygun anahtar kelimeleri seçmek ve kullanmak için atabileceğiniz adımlar.

 • Ana Konunuzu Düşünün Her türlü anahtar kelime araştırmasının temeli, konunuzu içten içe tanımaktır. Hedeflediğiniz konunun özelliklerine girmeniz ve okuyuculara ne sunması gerektiğini anlamanız gerekir. Ne tür bir çözüm sağlıyor?
 • Tercih Edilen Anahtar Kelimeler Listenizi Beyin Fırtınası

Orada çok sayıda anahtar kelime araştırma aracı var, ancak başlamanız gereken şey kendi aklınız. Kendinizi araştırıcının ayakkabılarına koyun ve kendinize sorun, hedef konunuzu ararken, hangi arama sorgusunu kullanırdınız?

Aklınıza gelen tüm anahtar kelime öbeklerinin bir listesini yapın. İşte bir örnek.SEO friendly keyword research

 1. Anahtar Kelime Araştırma Sürecine Başlayın
  Anahtar kelimeler listenizi aldıktan sonra, araştırmanıza başlamak için Google Anahtar Kelime Planlayıcı aracına giriş yapın. Bu araç ücretsiz ve etkili olduğundan, size ihtiyacınız olan başlangıcı verebilir.
  keyword plannerGoogle Anahtar Kelime Planlayıcı aracını açın ve anahtar kelime öbeği seçiminizi (listenizden) “Kelime veya Öbek” kutusuna girin. Bu, aradığınız anahtar kelime öbekleri için aylık arama hacmini ve ilgili öbekler için verileri vermelidir. Yalnızca “doğal dil” olan anahtar kelime öbeklerini aramaya çalışın, çünkü bunları başlıklarınıza ve içeriğinize eklemek kolay olacaktır.
 2. Yüksek Arama Hacmi Anahtar Kelimelerinden Kaçının
  Genel arama hacmi yüksek anahtar kelimeler seçmek cazip gelebilir. Ancak bu cümleleri kullanmaktan kaçınmak iyi bir fikirdir çünkü popülariteleri göz önüne alındığında, sıralaması zor olacaktır.keyword search volumeRakipleri yenme şansının olmadığı yüksek arama hacmine sahip bir anahtar kelimeden aylık 1000 arama alan bir anahtar kelime için bir sayfaya ulaşmak daha iyidir.Arama hacmine göre anahtar kelimeleri seçmek söz konusu olduğunda hızlı ve zor bir kural yoktur. Asıl odaklanmanız gereken şey, konunuzla büyük ölçüde alakalı olan anahtar kelime öbekleri için ve ardından onları hedeflemeye değip değmeyeceğini görmek. Yalnızca gerçekçi olarak sıralayabileceğiniz anahtar kelime öbeklerine zaman ayırın.
 3. Uzun Kuyruk Anahtar Kelime İfadelerine Git

Zaman zaman, kalite açısından en iyi performans gösteren anahtar kelimelerin bazılarının yüksek arama hacmine sahip olmadığı kanıtlanmıştır.

Bu uzun kuyruklu anahtar kelime öbekleri, daha kısa olanlara kıyasla daha belirgindir. Ancak, tamamen hedef almaya değer çünkü onları kullanan araştırmacılar ne istediklerinden daha emin. Basitçe odaklanmışlardır ve çoğu durumda “satın alma modunda” bulunur.


long tail keywordsKısa ve geniş anahtar kelime öbekleri kullanan kişilerin, ne istediklerine dair belirsiz bir fikri vardır. Araştırıyorlar ve öğreniyorlar, yani “dönüştürme” şansları düşük. Ancak ne zaman, daha uzun bir anahtar kelime kullandığında (bir soru şeklinde birçok kez), harekete geçme olasılıkları çok yüksek. Bu, makalenizi paylaşmanız, e-posta listenize katılmanız veya yalnızca satın alma düğmesine basmaktan herhangi bir şey olabilir.

Kural # 3: Başlıklarınızı Etkin Bir Şekilde Optimize Edin

İnsanlar bir şey aramak için Google’a vurduğunda, genellikle ilk sayfada bir dizi seçenekle karşılaşırlar. İlk on sonuçtan kısa bir süre sonra, en ilgi çekici başlıkları olan web sitelerini ziyaret etmeye karar veriyorlar.

Bu doğru, sayfanızın başlığı veya başlığı, bir arama kullanıcısının farkedeceği ilk şeydir. Onları cezbederse, tıklar ve siteyi ziyaret ederler. Olmazsa, devam ederler. Ziyaret ettikleri site olmak istiyorsun, görmezden gel.

SEO dostu içerik oluşturmak sadece paylaştığınız bilgileri bulmak değildir. Hayır, aynı zamanda sayfanız için, kullanıcılara sitenizi ziyaret etmeleri için bir neden sağlayan harika bir başlık oluşturma ile ilgilidir.

SEO friendly page titles

Başlığınızı tıklatmaya değer hale getirmek için hemen yapabileceğiniz iki şey vardır:

1. Beyin Fırtınası Çeşitleri: İlk denemede doğru yapmaya çalışıyorsanız, harika bir başlık ile gelmek zor olabilir. Nadiren bu şekilde layık bir başlık bulursunuz. Bunun yerine yapmanız gereken iş arkadaşlarınızla veya ortaklarınızla sayfa için bir dizi başlık varyasyonuyla beyin fırtınası yapmaktır.

Amacınız, hedef kitlenizle gerçekten rezonansta olanı bulmak. En iyisini bulmadan önce 20, hatta 30 başlık varyasyonu yaşamanın alışılmadık bir durum değil.

keyword variations
2. Anahtar Kelimeleri Doğal Olarak Kullanın: Odak anahtar kelimenizi başlığınızda, özellikle de başlangıcında kullanmak, SEO için mükemmeldir. Ancak, yapmak istediğiniz son şey zorla ses. Anahtar kelimenizi başlıkta, anlam ifade edecek şekilde, robotik hale getirmek için örmeye çalışın.

best SEO keyword placement

Anahtar kelimenizi daha doğal ve çekici görünmesi için büyük, en iyi, iyileştirme vb. Gibi güçlü kelimelerle birleştirebilirsiniz. Kısa tutun (60 karakterden az) ve sıfır yedeklilik olduğunu görün. Başlığınız bir yumruk atmalı ve aynı zamanda bir anlam ifade etmelidir.

Kural 4: Daha İyi İçerik Okunabilirliği Hedefleyin

İçeriğin okunabilirliği, belirli bir yazılı metni anlamanın ne kadar kolay olduğudur. SEO dostu içerik oluştururken, okunabilirlik faktörünü kaçırmamak önemlidir. İçeriğinizi doğru anahtar kelimeler için optimize etmekle meşgul olsanız da, okunabilirliği kesinlikle bir hayır-no.

İçeriğin okunabilirliği doğrudan bir Google sıralama faktörü olarak görülmese de, kesinlikle dolaylı olan bir şeydir ve SEO girişiminizi etkileyebilir.

Ayrıca, arama motorlarının kullanabileceği bir içerik parçasının ne kadar okunabilir olduğunu anlamak için özel olarak oluşturulan birçok farklı algoritma bulunduğunu da belirtmek önemlidir. Popüler ve etkili bir içerik okunabilirliği hesaplama algoritması, Flesch-Kincaid okunabilirlik skorudur.

SEO friendly readability

 1. Basit Kelime Kullanımı

İçerik okunabilirlik puanınızı arttırmanın ve SEO dostu hale getirmenin en kolay yollarından biri, okuyucularınızın bağlanabileceği basit kelimeler kullanmaktır. Uzun, karmaşık kelimeleri kullanmanız gereken herhangi bir jargon türüne elveda deyin.
simple vocabulary
İçeriğinize anlam katan daha kısa kelimeler kullanın ancak okuyucuyu karıştırmayın. Onlara istedikleri bilgiyi en kolay anlaşılır şekilde verin. Dönemi.

 1. Cümlelerinizi Kısaltın

Daha uzun cümleler sadece anlaşılması zor ve kafa karıştırıcı değildir, aynı zamanda anlam ifade ederken yazmaları da zordur. Cümlelerinizi olabildiğince kısaltın. Uzun bir cümleyi birkaç daha kısa, kolay anlaşılır cümleye ayırın. Merak etme ünlü yazar Ernest Hemingway, kısa cümlelerin hayranıydı.
words per sentence

 1. Söylediğin gibi yaz

Anlaşılması kolay, SEO dostu içerik oluşturmaya gelince, tonunuz çok önemlidir. Bir konuşma tonu yazabiliyorsanız, genel içeriğinizi otomatik olarak ve konuya göre otomatik olarak yaparsınız.
write like you talk

Bu, taştan oyulmuş bir kural olmasa da, içeriğinizi daha okuyucu dostu yapmak için yardımcı olur. Ayrıca, bir arkadaşınızla konuştuğunuz gibi yazmak çok daha kolay ve daha doğaldır.

 1. Doğru Biçimlendir

Daha kısa paragraflar, insanların büyük metin bloklarından hoşlanmadıkları web için yazarken çok daha anlamlı olur. Uygun biçimlendirme söz konusu olduğunda, gittikçe daha fazla beyaz alan kullanılması yalnızca içeriğinizi çekici ve daha SEO dostu hale getirecektir. Ne sıklıkta cümlelerinizi paragraflara ayırmalısınız? Cevap, ne zaman yapabilirsin.

Ayrıca, metinden madde imleri ve tablolarla birlikte alt başlıklar kullanarak da parçalayın. Fikir, içeriğinizi daha okunaklı veya sindirilebilir bir şekilde sunmaktır. Unutma, gözler üzerinde kolay olan içerik okunur ve yayılır.

SEO friendly formatting

 1. Düzeltme anahtardır

Makaleniz ne kadar harika, ne kadar bilgilendirici veya ne kadar iyi araştırılmış olursa olsun, içerik yanlış yazılmış kelimelerle ve gramer hatalarıyla doluysa, kimse onu kesinlikle okumaz. Yazınızı prova edemediğiniz takdirde yukarıdaki tüm unsurlar anlamsız olacaktır.

Bu yüzden bir editörünüz varsa, yayınlamadan önce makaleyi kontrol etmelerine izin verdiğinizden emin olun. Ancak bir tane almadıysanız, Hemingway Editor ve Grammarly gibi bu konuda size yardımcı olabilecek birkaç çevrimiçi araç vardır.

6. İlgili Görselleri Ekleyin

İyi içerik okunabilirliği ve iyi bir görüntü seçimi, her ikisi de el ele gider. Çünkü görüntüler temelde sıkıcı ve monoton görünebilen “sadece metne” heyecan katmanıza yardımcı olur. İçeriğinizi daha iyi bölümlere ayırmak için içeriğinizde uygulanabilir olduğunu düşündüğünüz her yerde alakalı görüntüleri kullanmaya çalışın.

İçeriğinize mümkün olduğunca sık bir resim eklemeniz teşvik edilirken, araştırma, metin oranının en iyi resmin her yüz kelime için bir resim olduğunu söylüyor.

SEO friendly image use

Yalnızca eklemek amacıyla içeriğinize resim eklemeyin. Okuyucularınız onlardan bir değer elde edebilmelidir. Bir görüntü içeriğe ne kadar alakalı olursa, izleyicileriniz buna o kadar iyi bağlanabilir.

Kural 5: Kullanıcı Deneyimini Geliştirmeye Odaklan

Kullanıcı deneyimi veya UX, bir web sitesinin başarısı söz konusu olduğunda anahtar faktörlerden biridir. Bu yüzden UX odaklı pazarlama önemlidir. Ve genel web sitesi tasarımı ile sınırlı değildir. Bunun ötesine geçer ve sitenizdeki içeriği nasıl kullandığınıza ve deneyimini nasıl etkilediğine uzanır.

Web sitenizde yer kaplayan içerik oluşturmak sizi çok uzağa götürmez. Oluşturduğunuz her içerik parçası, hedef kullanıcınızla ön plana çıkmalıdır. Sitenizin SEO’sunu geliştirmeye çalışırken bile okuyucuları aklınızda tutun.

Hedef kitlenizi anlamadan veya tanımadan içerik yazabilir ve hatta anahtar kelimeleri araştırabilir misiniz? Tabii ki değil. Çünkü bu başarısızlığın bir tarifi.

“İçerik oluşturma” görevlerine başlamadan önce kendine sor…

 • Okuyucularım benden ne istiyor? İzleyicilerimin beklentisi nedir?
 • Web sitesinin genel kullanıcı deneyimine katkıda bulunan ve onu geliştiren içeriği nasıl oluşturabilirim?
 • Web sitemin temel değerleri, içerik pazarlama stratejime yardımcı oluyor mu veya bunu incitiyor mu?

Web sitenize ve yayınladığınız içeriğe ne kadar yakından bakarsanız, hedef kitlenize hizmet etmek sizin için o kadar kolay olacaktır. Ve Google bunu biliyor; bu nedenle, mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunan web sitelerini bulacaksınız, bu yüzden neredeyse her zaman arama motoru devi tarafından ödüllendiriliyorsunuz.

İşte bilgi mimarinizin nasıl olması gerektiği…

Yani içeriğinizi SEO dostu yapma şansını artırmak için, bakın ki …

 1. Kullanıcıları Önde Tutun

Çalışan SEO dostu oluşturmak istiyorsanız, önce kullanıcıları düşünmeniz gerekir. İçerik stratejiniz, tam tersi yönde değil, kullanıcı çevresinde tasarlanmalıdır. Kullanıcılar, bağlam ve içerikle birlikte sitenizin temel bilgi mimarisini oluşturmalıdır.
Bu yüzden, bir dahaki sefere, blog postanızda veya e-Kitabınızda neleri kapsayacaklarını düşünerek başlamayın. Bunun yerine, kullanıcılarınızın sizinki gibi bir işletmeden ne tür fikirler ya da ihtiyaçlar istediğine odaklanın. Okuyucularınıza mümkün olan her şekilde değer veren gerçek SEO dostu içerik üretin.

 1. Dikkatlerini Erken Alın
  Okuyucularınızın dikkatini çekmek ve bu şekilde tutmak için, bunun için merkezi bir temaya sahip olmayan içerik oluşturmayın. SEO dostu içeriğin her bir parçası etrafına yazılmış belli bir temaya sahiptir.Niye ya? Çünkü okuyucuların en baştan ne bekleyeceğini bilmelerini istersiniz. Netleşmelerini istiyorsun. İçeriğiniz en iyi ve en alakalı bilgilere sahip olsa bile, ilk birkaç dakika içinde yayınlanmazsa sonuç vermez.

Kaydırma

Muhtemelen şimdiye kadar söyleyebileceğiniz gibi SEO ve içerik pazarlaması hemen hemen her ikisi de tek bir girişimde. Birini mükemmelleştirecekseniz, muhtemelen diğerini de mükemmelleştirmelisiniz, aksi halde zamanınız çok iyi harcanmaz. Birbirlerini tamamlarlar ve birbirlerinin yardımı olmadan da çalışmazlar.

Bunun için, içeriğinizin SEO dostu olması şarttır.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.