SEO Nasıl Yapılır ? | En Büyük Rehber

İşinizi geliştirmek için SEO’yu etkili bir şekilde kullanıyor musunuz?

SEO Hosting Nedir ? Adlı yazımızı okumadan bu konuya başlamazsan çok iyi olur!

SEO nedir ve nasıl çalıştığını bilmek ister misiniz? Bu En iyi SEO rehberini sizin için hazırladık.

Seoways pazarlamacılığındaki müşterilerimizden aldığımız en büyük sorulardan biri – SEO nedir ve SEO nasıl çalışır? Sadece web sitelerini oluşturmaya başlayan veya bir web sitesinin yeniden tasarlanmasından geçen işletmeler için, arama motoru optimizasyonu veya SEO biraz korkutucu hissettirebilir.

Ama bu şekilde olmak zorunda değil.

Deneyimli bir şirket içi SEO ortağı olmasanız bile, yine de arama motoru optimizasyonunuzu geliştirmenize yardımcı olacak bazı olumlu değişiklikler yapmaya başlayabilirsiniz. Kemerinizin altındaki biraz SEO bilgisiyle, markanızın arama motoru sıralamasını derhal iyileştirmek için yolda olabilirsiniz.

Aşağıda, milyon dolarlık soruya bir cevap vereceğiz – SEO nedir ve SEO nasıl çalışır? Ayrıca, SEO‘nun her şeyini ele alacağız, böylece işinizi nasıl etkilediğini ve iyi durumda olmak için ne yapmanız gerektiğini daha iyi anlayabilirsiniz.

Buradaysanız, muhtemelen SEO‘nun ne olduğunu ve nasıl çalıştığını merak ediyorsunuzdur. Haydi daha derine dalalım.

SEO Testi‘mizi Çözdün mü ?

Ayrıntılı kılavuzumuz en yeni SEO Nedir sorularını içerir, böylece içeriğinizin arama sonuçlarında görünme biçimini iyileştirebilir ve daha fazla trafik, potansiyel satış ve satış elde edebilirsiniz.

Burada bir sürü bilgi var, bu yüzden bir içindekiler tablosu hazırladık, böylece doğrudan tercih ettiğiniz başlangıç noktasına atlayabilirsiniz.

İçindekiler

SEO Nedir?

SEO, web sitenizi arama motoru sonuç sayfasından organik veya ödenmemiş trafik almak için optimize etme işlemi olan arama motoru optimizasyonu anlamına gelen bir kısaltmadır.

Başka bir deyişle, SEO, web sitenizin tasarımında ve sitenizi bir arama motoruna daha çekici hale getiren içeriğinde belirli değişiklikler yapmayı içerir. Bunu, arama motorunun web sitenizi arama motoru sonuç sayfasında en iyi sonuç olarak göstermesini umuyorsunuz.

Arama motoru optimizasyonu, sıralamanızı etkileyen tüm farklı faktörlere gelince oldukça karmaşık hale gelse de, temel işlemin anlaşılması zor değildir.

Arama motorları kullanıcıları için en iyi hizmeti sunmak istiyor. Bu, arama motoru sayfalarında yalnızca yüksek kalitede değil, aynı zamanda arayanın aradığı şeyle de alakalı sonuçlar sunmak anlamına gelir.

Bunu yapmak için, arama motorları sitenin ne hakkında olduğunu daha iyi anlamak için farklı web sitelerini tarayacak veya tarayacaktır. Bu, belirli konuları veya anahtar kelimeleri arayanlara daha alakalı sonuçlar sunmalarına yardımcı olur.

Benzer şekilde, arama motorları, gezinmeyi ve okumayı ne kadar kolay olduğunu belirlemek için siteyi tarayacak ve kullanıcı dostu siteleri arama motoru sonuçları sayfasında daha yüksek sıralamayla ödüllendirecektir.

SEO, kuruluşlarının, sitelerinin alakalı anahtar kelimeler ve kelime öbekleri için arama motorlarında üst sıralarda yer almasına yardımcı olmak için geçirdiği süreçtir. Örneğin, bir kuş evi inşa etme konusunda bir makaleniz olduğunu varsayalım.

İçeriğinizi doğru kişilerin önüne çıkarmak için, bu blog gönderinizi optimize etmek istersiniz, böylece “bir kuş yuvası inşa etmek” ifadesini arayan herkes için en iyi sonuç olarak görünecektir.

İşiniz için SEO’nun birçok faydası var. SEO’nuzu geliştirerek, arama motorlarında görünürlüğünüzü arttırmak için çalışabilirsiniz. Bu, daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanıza ve bu müşterilere ulaşmanıza yardımcı olur. Daha ilgi çekici ve etkili SEO odaklı içerik oluşturarak, daha iyi hedeflenmiş organik trafik getirme şansınızı artırabilirsiniz.

On Page SEO Nedir?

Sayfadaki SEO faktörleri, web sitenizde gerçekleşen unsurlardır. Bunlar üzerinde tam kontrol sahibi olduğunuz şeyler, bu da SEO için en iyi uygulamaları izleyerek zaman içinde bu faktörleri iyileştirmek için çalışabileceğiniz anlamına gelir. Bu, yalnızca içerik pazarlamanın ötesine geçerek sitenizin HTML’sinin daha derin seviyelerine gider.

what is seo and how it works

 • Başlık Etiketi – Her sayfadaki başlık etiketi, arama motorlarına sayfanızın ne hakkında olduğunu gösterir. İçeriğinizin odaklandığı anahtar kelime ve işletme adınız da dahil olmak üzere, bu, 70 veya daha az karakter olmalıdır.
 • Meta Açıklaması – Web sitenizdeki meta açıklaması, arama motorlarına her sayfanın ne hakkında olduğu hakkında biraz daha bilgi verir. Bu aynı zamanda insan ziyaretçileriniz tarafından sayfanın ne hakkında olduğunu ve alakalı olup olmadığını daha iyi anlamak için kullanılır. Bu, anahtar kelimenizi içermeli ve ayrıca okuyucuya içeriğin ne hakkında olduğunu söyleyebilecek kadar ayrıntı sağlamalıdır.
 • Alt başlıklar – Yalnızca alt başlıklar içeriğinizi ziyaretçilerin okumasını kolaylaştırmaz, aynı zamanda SEO’nuzu geliştirmenize yardımcı olabilir. Arama motorlarının içeriğinizin ne olduğunu daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için H1, H2 ve H3 etiketlerini kullanabilirsiniz.
 • Dahili Bağlantılar – Sitenizdeki diğer içeriğe bağlantılar veya dahili bağlantılar oluşturmak, arama motorlarının siteniz hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olabilir. Örneğin, belirli bir ürün veya hizmetin değeri hakkında bir gönderi yazıyorsanız, blog postanızdaki ürün veya hizmet sayfasına bağlantı verebilirsiniz.
 • Resim Adı ve ALT Etiketleri – Web sitenizdeki veya blog içeriğinizdeki resimleri kullanıyorsanız, aynı zamanda anahtar kelimenizi veya kelime öbeğinizi resim adına ve alt etiketine dahil etmek isteyeceksiniz. Bu, arama motorlarının, kullanıcılar belirli bir anahtar kelime veya kelime öbeği için resim araması gerçekleştirdiğinde görünebilecek resimlerinizi daha iyi dizine eklemesine yardımcı olur.

SEO anahtar kelimelerinizi ve kelime öbeklerinizi sayfalarınıza stratejik olarak yerleştirirken, aşırı optimizasyondan kaçınmak önemlidir. Google ve diğer arama motorları, içerik boyunca çok fazla anahtar kelime kullanmaya çalışırsa sayfanızı cezalandırır.

Ayrıca, her bir içerik parçasının yalnızca bir veya iki anahtar kelimeye odaklandığından emin olmak istersiniz. Bu, içeriğinizin belirli ve alakalı olmasını sağlamaya yardımcı olur. Aynı anda çok fazla anahtar kelime ile mücadele etmeye çalışmak, genellikle odaklanmamış ve ince içerik oluşturduğundan arama motoru optimizasyonunuzu olumsuz yönde etkileyebilir.

Site içeriği, arama motoru sıralamalarınızda hayati bir rol oynar, ancak site mimarinizi göz önünde bulundurmak da önemlidir. Arama motorlarının sayfalarınızı ve içeriğinizi taramasını veya taramasını kolaylaştıran bir web sitesi tasarımı kullanmak istiyorsunuz.

Sayfalarınız arasında iç bağlantılar oluşturmak, bir site haritası oluşturmak ve site haritanızı arama motorlarına göndermek, sitenizin taranabilirliğini iyileştirmeye yardımcı olabilir ve arama motorlarınıza içeriğinizi daha iyi anlamasını sağlayabilir.

Sitenizin mimarisine gelince bir başka endişe de web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığıdır. Birçok tüketici mobil cihazları hakkında bilgi ve marka arıyor.

Bu kullanıcıların web sitenizi mobil cihazlarından görüntüleyebildiklerinden, okuyabildiklerinden ve dolaşmalarından emin olmanız gerekir. Bu sadece kullanıcı deneyimini değil aynı zamanda SEO’nuzu da etkileyebilir.

Off Page SEO Nedir ?

Kuruluşunuzun denetlediği sayfa SEO öğelerine ek olarak, sıralamanızı etkileyebilecek off page SEO faktörleri de vardır. Bu off page seo faktörleri üzerinde doğrudan kontrole sahip olmamanıza rağmen, bu faktörlerin lehinize sonuç verme şansınızı artırabilmeniz için yollar vardır. (Ama daha sonra bunun hakkında daha fazlası!)

what is seo and how it worksİşte arama motorundaki sıralamalarını etkileyebilecek off page SEO faktörlerinden birkaçı:

 • Güven – Güven, bir sitenin Google sıralamasında giderek daha önemli bir faktör haline geliyor. Bu, Google’ın, ziyaretçilerin güvenebileceği meşru bir siteniz olup olmadığını belirler. Güveni arttırmanın en iyi yollarından biri otoriteye sahip sitelerden kaliteli geri bağlantılar oluşturmaktır.
 • Bağlantılar – Sayfa dışı SEO oluşturmanın en popüler yollarından biri geri bağlantılardır. Sitenizin arama motorlarından çıkmasını önlemenin hızlı ve kolay bir yolu olduğundan, bağlantılarınızla spam yapan sitelere dikkat etmek istersiniz. Bunun yerine, kaliteli içerik yaratan ve sitenize kendi içerikleriyle bağ kuracak etkileyiciler ve hayranlarla ilişkiler kurmak için zaman ayırın.
 • Sosyal – Bir başka önemli off page SEO faktörü, beğeniler ve paylaşımlar gibi sosyal sinyallerdir. SEO’yu artırmak söz konusu olduğunda, etkileyicilerden gelen kaliteli paylaşımları aramak istersiniz. Ne kadar kaliteli içerik yayınlarsanız, içeriğinizi başkalarıyla paylaşma olasılığınız o kadar yüksek olur.

Kuruluşunuzun dışında olanlarla ilgili doğrudan kontrole sahip olmasanız da, off page SEO geliştirme şansınızı, başkalarının değerli bulacağı kaliteli içerik oluşturarak artırabilirsiniz.

İçeriğiniz ne kadar alakalı ve ilgi çekici olursa, başkaları da içeriğinize bağlanma ve onu sosyal medyada paylaşma olasılığınızın yüksek olması anlamına gelir. İçeriğinize ne kadar çok insan güvenirse, arama motorları o kadar fazla olacaktır.

1. SEO Nasıl Çalışır?

SEO nedir ve nasıl çalıştığı hakkında daha fazla şey öğrendikten sonra, SEO’nuzu iyileştirmek ve arama motoru sonuçları sayfasındaki sıralamanızı artırmak için artık sitenizde değişiklikler yapmak için çalışabilirsiniz.

Unutmayın, SEO sıralamanızı etkileyen birçok faktör vardır, ancak göz önünde bulundurulması gereken en önemli şey, içeriğinizin hedef kitleniz için değerli ve alakalı olup olmadığıdır.

Arama motoru optimizasyonunun sihrini çalışması zaman aldığını unutmayın. Bir gecede SEO’nun yararlarını deneyimlemezsiniz. Aslında, sıkı çalışmanızın sonucunun tadını çıkarmak aylar alabilir.

Ancak, SEO ziyaretçilerinin yardımına odaklanan kaliteli içerik oluşturarak en iyi uygulamaları takip etmek, gelecek yıllarda yeni organik site trafiği getirmeye devam edecek sürdürülebilir bir çevrimiçi iş kurmanın en iyi yoludur.

SEO’da Arama Sıralaması Nedir?

SEO’da arama sıralaması hakkında konuştuğunuzda, içeriğinizin arama sonuçları sayfalarındaki (SERP’ler) konumu hakkında konuşuyorsunuz.

Eğer # 1 sıralamanız varsa, web sayfanız ilk olarak SERP’lerde görünür. Tanıtılan bir sonuç (bir reklamdır) veya üzerinde bir cevap kutusu yoksa, sayfanın en üstüne yerleştirir. Bu kılavuzda daha sonra cevap kutuları hakkında daha fazla konuşacağız.

İdeal olarak, web sayfası içeriğinizin ilk üç sonuçtan biri olarak görünmesini istiyorsunuz. Bunun nedeni, bu konumların SERP’lerde tıklamaların neredeyse yarısını alması ve daha fazla tıklama, daha fazla trafik ve potansiyel satış ve satış potansiyeli anlamına geliyor.

Web sayfanız ilk üçte yer almasa bile, SERP’lerin ilk sayfasında gösteriliyorsa yine de harikadır. Olmazsa, organik trafikten kesinlikle mahrum kalacaksınız, çünkü insanların% 95’i yalnızca SERP’lerin ilk sayfasına bakıyor.

Google Arama Nasıl Çalışır?

SEO’yu anlamak için Google’ın aramasının nasıl çalıştığını da bilmeniz gerekir.

Google, “dünyanın bilgilerini düzenlemek ve evrensel olarak erişilebilir ve faydalı kılmak” konusundaki teklifinin bir parçası olarak alakalı arama sonuçları sunmayı amaçlamaktadır.

Bunu yapmak için, arama motoru orada hangi bilgilerin olduğunu bilmek zorunda. İşte bu işlem nasıl yürüyor.

 1. Google arama botları veya örümcekler adı verilen otomatik bir yazılıma sahiptir. Bu botlar, web sayfalarını web’de gezinme adı verilen bir işlemde ziyaret eder.
 2. Ardından, taradıkları sayfaları Google’ın dizinine ekler, ki bu trilyonlarca web sayfasının büyük bir kataloğudur.
 3. İnsanlar arama yaparken, Google o katalogdan en alakalı sonuçları gösterir.

İnsanlar genellikle aradıklarıyla ilgili kelimeleri yazarlar veya söylerler. Bunlara anahtar kelimeler denir ve göreceğiniz üzere, SEO’nun önemli bir parçasıdır. Bunlara daha sonra bu rehberde daha detaylı olarak bakacağız.

Google’ın Arama Kalitesi Puanlarını Anlama

Arama işleminin önemli bir parçası da içeriğinizin kalitesidir. Google, bunu değerlendiren arama kalitesi değerlerine sahip.

Derecelendirmelere bakmak:

 • İçeriğin ne kadar uzman, yetkili ve güvenilir olduğu
 • İçerik miktarı ve kalitesi
 • Siteden sorumlu olanlar dahil olmak üzere site bilgileri
 • Web sitesi itibarı

Bu kurallar, Google’ın hangi sonuçların en uygun, yararlı ve güvenilir olduğuna karar vermesine yardımcı olur. En uygun sonuçlar ilk olarak SERP’lerde görünür ve daha sonra daha az alakalı sonuçlar gelir.

SEO yaptığınızda, Google’ın örümceklerinin içeriğinizi taramasına ve anlamasına yardımcı oluyorsunuz. Ayrıca Google’a içeriğinizin belirli sorgularla alakalı olduğunu ve web sayfalarınızın doğru arama sonuçlarında göründüğünü de söylüyorsunuz.

Arama Motoru Sıralamanızı Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

SEO geliştirmedeki ilk adımlardan biri, nereden başladığınızı bilmek. Bu, arama motoru sıralamalarını kontrol etmek anlamına gelir.

İşte bunu yapmanın birkaç yolu.

En kolay yol, sadece sıralamak istediğiniz terimleri arayarak. Bunu yapmak için önce özel veya gizli bir tarayıcı penceresi açın ve Google’da arama yapın. Müşterilerinizin sitenizi bulmak için kullanacağını düşündüğünüz terimleri kullanın, ardından sonuçları kontrol edin.

Ancak, büyük, yerleşik bir web siteniz varsa veya sıraladığınız diğer terimleri bulmak istiyorsanız?

Bu durumda, bir araç kullanmanız gerekir. En sevdiğimiz çevrimiçi araçlardan biri, SEO, içerik pazarlaması ve arama motoru pazarlaması için çeşitli araçlar içeren SEMrush’tur.

SEMrush ile web sayfalarınız için arama motoru sıralamalarını nasıl bulacaksınız.

SEO Toolkit »Organik Araştırma» Konumlar bölümüne gidin ve alan adınızı yazın. İçeriğinizin hangi anahtar kelimelere göre sıralandığını ve hangi sıralama pozisyonunda olduğunu görmek için Organik Arama Konumları’na gidin.

Veya, Domain Analytics’e gidebilir, etki alanı adınızı yazabilir ve şu anda aradığınız tüm anahtar kelimeleri Amazon’da bu aramada olduğu gibi görebilirsiniz:

Şimdi, hangi web sayfalarının iyi bir arama motoru sıralamasına sahip olduğunu belirlemek için Google’ın ne kullandığına bakalım. Bunlara SEO sıralama faktörleri denir.

2. En İyi SEO Sıralaması Faktörleri

En iyi arama motoru sıralama faktörlerini arıyorsanız, cevap bir milyon mil uzakta değildir. Google’ın ilk üçünde net:

 • Bağlantılar
 • içerik
 • RankBrain veya kullanıcı deneyimi

Bunlara daha ayrıntılı bakalım.

1. Bağlantılar

Bağlantılar çok önemli bir SEO sıralama sinyalidir, çünkü web’in yerleşik olduğu alanlardır. Arama motoru sıralamasından bahsederken, üç tür bağlantı önemlidir:

 • Gelen bağlantılar – sitenize harici web sayfalarından gelen bağlantılar
 • Giden bağlantılar – web sayfalarınızdan dış kaynaklara bağlantılar
 • Dahili bağlantılar – sitenizdeki bağlantıları kendi içeriğinize bağlar

Gelen bağlantılar, Google’ın içeriğinizin alakalı ve yetkili olup olmadığını anlamasına yardımcı olur. Bahsettiğimiz gibi, web sayfanız zaten yetkili bir siteden bir bağlantı alırsa, bu bağlantı düşük kaliteli bir siteden bir bağlantıdan daha değerlidir.

Buna karşılık, düşük kaliteli gelen bağlantılar arama sıralamanıza zarar verebilir, bu nedenle bunları minimumda tutun. Bunu bir dakika içinde nasıl yapacağınızı açıklayacağız.

SEMrush ile gelen bağlantılarınızı bulmak için, etki alanınız için anahtar ölçümleri izlemek üzere bir proje kurmanız gerekir. Sonra SEO Araç Seti »Link Oluşturma» Backlink Audit’e gidin. Bu bir genel bakış raporu getirecektir. Bu noktada yapabileceğiniz iki şey var:

İlk olarak, düşük kaliteli geri bağlantıları bulmak için Etki Alanlarına Göre Toksik Puan bölümüne bakın.

Şüpheli gelen bağlantıları görmek için toksik yüzdesini tıkla.

Ardından bu bağlantıları tutmayı veya beyaz listeye almayı (gerçekten toksik değilse) veya kaldırmaları veya kaldırmasını seçebilirsiniz. Google, web sitesi sahiplerinin bağlantıyı reddetme konusunda dikkatli olmalarını önerir.

Gelen bağlantı profilinizi incelemenin ikinci yolu:

SEMrush’taki ana Backlink Denetim raporuna geri dönün ve gelen bağlantıları görmek için Analiz Edilen Geri Bağlantıları tıklayın.

Giden bağlantılar açısından, konunuzla ilgili yetkili sitelere bağlantılar oluşturmak önemlidir. Bu, ziyaretçilere ve Google’a kaliteli içerik oluşturduğunuzu gösterir. Genellikle, bir içerik konusu araştırırken yetkili içerik bulacaksınız. O zaman sadece bir not almanız gerekiyor, böylece içeriğinize ekleyebilirsiniz.

İç sayfalar oluşturmak için içeriğinizi birbirine bağlayarak kendi sayfalarınızın değerini de artırabilirsiniz. Yetkili bir sayfa, arama sıralamasını geçebilir veya suyu sitenizdeki diğer sayfalara bağlayabilir. Dolayısıyla, derinlemesine bir kaynağınız varsa, konunuz hakkında her konuştuğunuzda bağlantı kurabilirsiniz.

SEO için linklerin önemi hakkında daha fazla bilgiyi sıralama faktörü kılavuzumuzda bulabilirsiniz.

2. İçerik

İçerik, ikinci büyük SEO sıralama faktörüdür ve bağlantılar kadar önemlidir. Söylediğimiz gibi, alaka düzeyi ve kalite, arama motoru sıralaması için iki önemli faktördür.

Burada optimize edilecek birkaç alan var. Daha sonraki bir bölümde inceleyeceğimiz anahtar kelimelerin yanı sıra, insanların bir arama terimi yazdıklarında ne anlama geldiklerini anlamak çok önemlidir. Buna arama amacı denir.

Bazen amaç, “karşılaştırmak” veya “satın almak” yazdıkları gibi açıktır.

Ancak diğer zamanlarda, daha dikkatli düşünmeniz gerekecektir. Örneğin, “arizona gayrimenkulü” için derecelendirmek istiyorsanız, içeriğinizi Arizona’daki bir eve taşınmak isteyen insanlar için optimize etmenin iyi bir fikir olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, bu terimi arayan insanların listeleyebilecekleri bir mülk arayan emlakçılar oldukları ortaya çıkabilir.

Yanlış arama amacını optimize edin; sayfanız asla sıralanmaz.

Bir şey daha var. Araştırma, içeriğinizin uzunluğunun da önemli olabileceğini göstermektedir. Bunun nedeni, 2000’den fazla kelimeden uzun olan içeriğin SERP’lerde ilk ondan daha fazla yer alma eğiliminde olmasıdır.

Daha uzun içerik ayrıca daha fazla bağlantı (başka bir sıralama faktörü) ve daha fazla hisse alır. Göreceğimiz gibi, paylar dolaylı bir sıralama faktörüne katkıda bulunabilir: sosyal sinyaller.

Bu nedenle, SEO hakkında düşündüğünüz zaman, içerik stratejinize uzun biçim içerik eklemeniz zarar vermez.

3. RankBrain (Kullanıcı Deneyimi)

Üçüncü büyük SEO sıralama sinyali, Google’ın yapay zeka araması sıralama algoritmasıdır. Şirket buna RankBrain diyor ve hepsi kullanıcı deneyimi ile ilgili.

RankBrain’in üç önemli yönü vardır:

Tıklama oranı: Bir SERP girişinden sitenizi ziyaret eden kişilerin yüzdesi
Hemen Çıkma oranı: Sitenize bir SERP girişini takip ettikten sonra kaç kişinin kısa bir süre sonra zıpladığını. Hızlı bir sıçrama, istediklerini alamadıkları anlamına gelir
Bekleme süresi: Geldikten sonra sitenizde ne kadar süre kaldıklarını. Açıkçası, siteniz istediklerini ilettiği için daha iyi, daha uzun

Bunlar birlikte, Google’a kullanıcıların sitenizle nasıl etkileşimde bulunduğunu ve içeriğinizin alakalı olup olmadığını söyler ve bu da arama sıralamasını etkileyebilir. RankBrain ve SEO hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Diğer SEO sıralama faktörleri erişilebilir URL’leri, etki alanı yaşını (genellikle daha eskidir), sayfa hızını, mobil dostu olma özelliğini, işletme bilgilerini ve teknik SEO’yu içerir. Rehberde ilerlerken, bu sıralama faktörlerinden bazılarına daha detaylı bakacağız.

 

3. Anahtar Kelimeleri ve Anahtar Kelime Niyetini Anlamak

Daha ileri gitmeden önce, bazı temel terimleri özetleyelim:

Anahtar kelimeler, içeriğinizin ne hakkında olduğunu ve insanların ne aradığını tanımlayan kelimeler ve kelime öbekleridir.
Anahtar kelime araştırması bu terimleri bulmakla ilgilidir, böylece genel olarak içerik optimizasyonu ve SEO’da bunları doğru bir şekilde kullanabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırması Neden Yapılır?

Anahtar kelime araştırması şunları yapabilir:

 • Hedef kitlenizin aradığı konuları belirlemenize yardımcı olun
 • Belirli arama terimlerini girdiklerinde insanların gerçekte ne istediklerini anlama
 • Size rakiplerin hedeflediği şartları göstererek rekabeti yenebilirsiniz
 • Tüm pazarlama etkinliklerini kolaylaştırmanıza ve hedeflemenize yardımcı olur

Daha sonra bulacağınız anahtar kelimeleri nasıl kullanacağınız hakkında daha fazla konuşacağız, ancak şimdilik, araştırma sürecine odaklanacağız.

Yapmadan önce, anahtar kelimeler hakkında düşünmenin farklı yollarına bakalım.

Söylediğimiz gibi, arama yapanların belirli bir kelime veya cümle girdiklerinde ne bulmayı planladıklarını düşünmek faydalı olacaktır. Buna, daha önce belirtilen arama amacına benzeyen anahtar kelime amacı denir.

Anahtar Kelime Niyetini Anlamak

Arama amacını sınıflandırmanın dört yolu vardır:

 • Gezinme: belirli bir siteyi bulmaya çalışırken
 • Bilgi: Bir sorunun cevabını ararken
 • Araştırma: satın alma öncesi aramalar
 • İşlem: Araştırmacılar gerçekten satın almak istediklerinde

İdeal olarak, içeriğinizi tüm bu tür aramalar için optimize edersiniz. SEO için içerik optimizasyonu hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Anahtar Kelime Türleri

Anahtar kelimeler hakkında düşünmenin başka bir yolu. Bunları baş, gövde ve uzun kuyruk anahtar kelimeler olarak tanımlayabilirsiniz:

Baş anahtar kelimeler genellikle yüksek arama hacmiyle 1 veya 2 kelimeden fazla değildir.
Gövde anahtar kelimeleri genellikle orta arama hacmine sahip 2 ila 3 kelimelik ifadelerdir.
Longtail anahtar kelimeleri, düşük arama hacmine sahip dört veya daha fazla kelimenin ifadeleridir. Çoğu web trafiği, uzun kuyruk anahtar kelimelerinden gelir.

Bu anahtar kelime türlerini tanımlamanın diğer yolları, kafa, değiştirici ve kuyruk anahtar kelimeleri veya kısa, orta ve uzun kuyruk anahtar kelimeleri içerir.

Google’ın ayrıca Moz’un açıkladığı gibi, arama sorgularını segmentlere ayırma yöntemi de vardır:

Arama değerlendirme kalitesi yönergeleri, dört tür aramayı listeler:

 • Bilmek (bilgi bulmak) veya Basit bilmek (özel cevaplar bulmak)
 • Aygıt İşlemi dahil (bir aramadan sonra mobil uygulama yükleme gibi), (bir eylem gerçekleştirme) yapın
 • Web sitesi (bir siteyi bulma ve ziyaret etme)
 • Kişisel Ziyaret (restorana gitmek gibi arama sonuçlarına göre fiziksel işlem yapmak)
 • LSI Anahtar Kelimeler

İnsanların anahtar kelimeler için kullandığı iki terim daha LSI anahtar kelimeleri veya semantik anahtar kelimelerdir. LSI, arama motorlarının ne göstereceğini bulmak için kullandığı bir tür akıllı kelime birliği olan gizli anlamsal indekslemeyi ifade eder. Bu, arama motorlarının bir arama cihazı “Titanic” hakkında bilgi ararken film veya gemi için sonuçları gösterip göstermeyeceğine karar vermesine yardımcı olabilir.

Aşağıda göreceğiniz üzere, herhangi bir otomatik tamamlama aramasında LSI anahtar kelimelerini çalışırken görebilirsiniz.

Bir sonraki bölümde LSI anahtar kelimelerini nasıl bulacağınızla ilgili daha fazla bilgi vereceğiz. Ayrıca, bu anahtar kelimeleri SEO içerik stratejinize entegre etme konusunda daha fazla bilgi için anahtar kelimelerin nerede kullanılacağı bölümünü de görebilirsiniz.

Anahtar kelimeleri kategorize etmek için hangi yolu seçerseniz seçin, SEO’nun en önemli adımlarından biri anahtar kelime araştırması yapmaktır. Bir sonraki şeye bakacağız.

Anahtar Kelime Araştırmalarına Nasıl Başlanır?

Anahtar kelime araştırması yapmak için harika bir başlangıç ​​noktası basitçe beyninizi içerir. Her zaman beyin fırtınası yaparak ve ziyaretçilerinizin sizden ihtiyaç duyacağı bilgi türünü düşünerek başlayın.

Bir listede veya e-tabloda düşündüğünüz anahtar kelimeleri takip edin ve anahtar kelime araştırma sürecini sürdürürken bunu el altında bulundurun.

SEO için anahtar kelimeler bulmanın birçok yolu vardır. En basitlerinden biri, Google’da otomatik tamamlama işlevini kullanmaktır. Yazmaya başladığınızda, önerilen ifadeler dikkate alabileceğiniz anahtar kelimelerdir.

Ayrıca, bir arama tamamlayabilir ve SERP’lerin altındaki “ilgili aramalar” kutusunda görünen terimlere bakabilirsiniz.

Her iki yöntem de size daha önce bahsettiğimiz bazı LSI veya semantik anahtar kelimeleri verecektir. Ancak bunlardan daha fazlasını bulmak istiyorsanız, ana anahtar kelimelerinizle ilgili uzun kuyruk terimlerini keşfetmek için LSIGraph’ı kullanabilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi girmeniz yeterlidir; genellikle oldukça uzun bir liste elde edersiniz.

Ayrıca SEO için kullanılacak anahtar kelimeleri bulmak için özel anahtar kelime araştırma araçlarını kullanabilirsiniz. Bunun için en sevdiğimiz araçlardan üçü:

İşte her araca kısa bir giriş.

SEMrush ile Anahtar Kelime Araştırmaları Nasıl Yapılır?

SEMrush giriş yapmadan bazı işlevler sunar, ancak bundan en iyi şekilde yararlanmak için bir hesap oluşturmanız gerekir.

Giriş yaptığınızda, SEO Araç Takımı »Anahtar Kelime Araştırma» Anahtar Kelimeye Genel Bakış kısmına gidin. Anahtar kelime öbeğinizi yazın, ardından Ara düğmesini tıklayın.

Arama hacmi ve eğilimler hakkında ve bu anahtar kelimeler için üst sıralarda yer alan ayrıntılı veriler elde edersiniz.

İçerik optimizasyonu için kullanabileceğiniz yeni anahtar kelimeler hakkında fikir verecek İlgili Anahtar Kelimeler raporunu görmek için aşağı kaydırın.

Bu anahtar kelime için tam bir rapor almak için tablodaki herhangi bir anahtar kelimeyi tıklayabilirsiniz.

Hedef anahtar kelimeler listenize uygun anahtar kelimeler ekleyin veya bir elektronik tabloya aktarmak için Dışa Aktar düğmesini tıklayın.

Anahtar kelimelerinizi bulduktan sonra, içeriğinizi optimize etmenin en iyi yolunu bulmak için başka bir SEMrush aracı, İçerik Pazarlama Araçlarının bir parçası olan SEO İçerik Şablonu kullanın.

Anahtar kelimelerinizi yazın. SEMrush en iyi 10 sonucu analiz edecek ve sıralamanızı geliştirmek için içeriğinize dahil etmek için terimler önerecektir.

SEMrush’a bir alternatif mi istiyorsunuz? İçerik optimizasyonu için SEO anahtar kelimeleri bulmak üzere Google Analytics’i de kullanabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması için SEMrush kullanma hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ahreflerle Anahtar Kelime Araştırmaları Nasıl Yapılır?

SEMrush gibi Ahrefler birçok araç içerir ve trilyonlarca web bağlantısıyla ilgili verilere sahiptir.

Ahrefs ile SEO için anahtar kelime araştırması için iyi bir başlangıç ​​noktası Anahtar Kelimeler Gezgini aracıdır. Terimlerinizi yazın, ülkenizi seçin ve arama yapın; önemli anahtar kelimelerin ve “anahtar kelime zorluğu” olarak bilinen bu terimlerin sıralanmasının ne kadar zor olacağını değerlendirirsiniz.

Ahrefler ayrıca, arama teriminize ilişkin ana konuyu ve ilgili içerik terimlerini tanımlamanıza yardımcı olan bir anahtar kelime fikirleri bölümü içerir.

Bu zengin araçtan en iyi şekilde yararlanmak için, içerik oluşturmak istediğiniz yeni anahtar kelimeleri ve mevcut içeriği optimize etmenize yardımcı olabilecek anahtar kelimeleri not alın.

Ahrefs ile SEO anahtar kelime araştırma yapmak hakkında daha fazla bilgi edinin.

Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı Nasıl Kullanılır?

Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcısı, tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığına yardımcı olmak içindir, ancak diğer içerikler için de oldukça iyi bir anahtar kelime araştırma aracı olduğu ortaya çıkmaktadır.

Bunu kullanmak için, AdWords hesabınıza giriş yapın ve üç noktalı menüyü tıklayın. Planlama »Anahtar Kelime Planlayıcı’yı seçin.

Ardından, Yeni anahtar kelimeler bulun ve arama hacmi verilerini arayın. Ürün alanına birkaç anahtar kelime öbeği girin.

Aramanızı düzeltmek için ekran filtrelerini kullanın.

Örneğin, düşük rekabete sahip anahtar kelimeler arayacağız, bu nedenle daha iyi bir sıralama şansımız var. Kaydet, ardından Fikir Al öğesini tıklayın.

Sonuçları daha sonra bakmak üzere dışa aktarabileceğiniz bir tabloda göreceksiniz.

Ayrıca sonuçlar sayfasındaki başka bir sekme olan, Reklam grubu fikirlerine bakmaya değer. Bu size içerik için dikkat etmeniz gereken bazı geniş konular sunar.

Yine, hedef anahtar kelimelerinize eklemek isteyebileceğiniz herhangi bir şeyi not edin. SEO için anahtar kelime planlayıcıyı kullanma hakkında daha fazla bilgi edinin.

Google Analytics ile Mevcut Anahtar Kelimeleri Nasıl Bulunur?

Anahtar kelime araştırması için başka bir seçenek de, kişilerin sitenizi bulmak için zaten kullandıkları anahtar kelimeleri bulmak için Google Analytics’i kullanmaktır.

En fazla veriyi elde etmek için Google Arama Konsolu hesabınızı Analytics hesabınıza bağlayın. Ardından, Analytics hesabınızdaki Satın Alma »Arama Konsolu» Sorgular bölümüne gidin. Sitenize trafik getiren anahtar kelimelerin bulunduğu bir tablo göreceksiniz.

Anahtar kelimeleri bulmak için diğer fikirler şunlardır:

 • İnsanların sosyal medya güncellemelerinde veya blog yorumlarında ne istediklerini görme
 • Sosyal medya hashtagleri
 • Amazon’da kitap kategorileri

Ayrıca, gerektiğinde yerel arama değişkenlerini de ekleyebilirsiniz. Daha sonra bu kılavuzda yerel arama hakkında konuşacağız.

4. SEO için Anahtar Kelimeler Nerede Kullanılır: 7 Anahtar Konum

Anahtar kelimeleri bulduktan sonra, bir sonraki adım, etraflarında içerik oluşturmak veya optimize etmektir.

En iyi uygulama, her bir içerik sayfasını tek bir ana anahtar kelimeye odaklamak olsa da, içeriğiniz boyunca LSI anahtar kelimelerini de kullanmanız gerekir.

Aynı focus anahtar kelimesini sitenizde bir kereden fazla kullanmayın, aksi halde, arama sıralaması için kendi içeriğinizle rekabet edersiniz ve bunun amacı ne olurdu?

SEO için anahtar kelimeler kullanırken iyi bir başlangıç ​​noktası, bazı optimizasyon kullanabilecek mevcut sayfaları tanımlamaktır. SEMrush bu konuda yardımcı olabilir.

SEO Araç Seti »Organik Araştırma» Konumlar bölümüne gidin. Ardından alan adınızı ekleyin. Sayfalarınızın hangi anahtar kelimeler için zaten sıralandığını göreceksiniz.

4 ila 10 arasında bir sıralamaya sahip olduğunuz anahtar kelimelere dikkat edin. Bunlar, en iyi 3 sıralamaya çıkmanıza yardımcı olacak çok fazla şey almayacağından, iyi bir optimizasyon adayıdır. Hatırlarsanız, tıklamaların çoğunun gerçekleştiği yer burasıdır.

Anahtar kelimelerinizi aldıktan sonra, bunları dahil etmek için birkaç yer vardır. İşte en önemlilerinden bazıları.

1. Sayfa Başlıkları

Sayfa başlıkları sayfanızı açıklar ve arama sonuçları girişinizin ilk satırıdır. Hem Google’a hem de arama yapanlara sayfanızın ne hakkında olduğunu söylüyorlar.

Bazen, sayfa başlığı ve SEO başlığı aynıdır; ancak, Yoast SEO gibi bir araçla daha iyi arama sıralaması için SEO başlığını daraltabilirsiniz.

En iyi sonuçları elde etmek için, hedef anahtar kelimelerinizi sayfa başlığınızın başına veya yanına yerleştirin. Bu daha alakalı görünmesini sağlar ve küçük ekranlarda bile görünür olmasını sağlar.

Anahtar kelime yerleştirme konusundaki okunabilirliği asla feda etmediğinizi unutmayın: içerik ilk önce insanlar içindir. Bu o kadar önemlidir ki, muhtemelen tekrar söyleyeceğiz.

2. Meta Açıklamaları

Meta açıklamaları, bir arama sonuçları girişi başlığı altında gösterilir.

İçeriği açıklar ve arama yapanları tıklamaya teşvik etmek için başka bir yol sunar. Meta açıklamaları artık bir arama sıralaması faktörü değildir, ancak içeriğiniz bir arama terimi ile alakalıysa Google’ın çalışmasına yardımcı olur.

3. Alt Başlıklar

En iyi web içeriği taranabilir çünkü insanlar böyle okuyor.

Alt başlıklar onları duraklatır ve burada anahtar kelimeleri kullanmak, okuyucunuza, içeriğinizin aradıklarıyla alakalı olduğunu gösterir. Başka bir deyişle, ziyaretçilerinize doğru yere geldiklerini söyler.

Alt başlıklardaki anahtar kelimeler Google’ın içeriğinizin ne olduğunu anlamasına da yardımcı olur ve LSI anahtar kelimelerini burada da kullanabilirsiniz.

4. İçerik

Daha önce belirtildiği gibi, içerikte anahtar kelimeler ve LSI varyasyonlarını kullanmak arama sıralamasına yardımcı olabilir. Ancak, yanlış yapmanın arama sıralamanıza zarar verebileceğini bilmeye değer.

Yanlış derken ne demek istiyoruz? Kaçınılması gereken bir uygulama, sıralamayı yapay olarak şişirmek amacıyla aynı anahtar kelimeyi fazla kullanan anahtar kelime doldurma işlemidir. İşte nasıl göründüğü:

Özel el yapımı takım elbise satıyoruz. Özel el yapımı takımlarımız yüksek kalitededir. Özel bir el yapımı takım elbise almayı düşünüyorsanız, lütfen custom.handmade.suits@ourwebsite.com adresinden özel el yapımı takım tasarımcılarımızla iletişime geçin.

Söylemeliyiz, google bundan nefret ediyor.

Peki nasıl doğru anladın? Anahtar kelimeleri, içerikte en iyi etki için kullandığınız yer:

 • İlk birkaç cümlede veya ilk paragrafta
 • İçerik boyunca, formu aşağıda gösterildiği şekilde değiştirmek

Önce insanlar için yaz, Google’da yanlış bir şey yapamazsın.

Cevap Kutuları İçin İçeriği Nasıl Optimize Edilir

İçeriği optimize ederken göz ardı edemeyeceğiniz bir şey, şunun gibi görünen cevap kutularıdır:

Bunun nedeni, arama yapanların sorularına anında cevap vermek için bunların arama sonuçlarının en üstünde görünmesidir. Bazı insanlar buna “sıfır pozisyon” diyor.

Bu, özellikle de cevap kutunuzda insanların tıklanmasını istiyorsa içeriğinizin olması için harika bir yerdir.

Google bunları otomatik olarak içerikten oluşturur, ancak oranları istediğiniz şekilde biriktirebilirsiniz:

Sorulara cevap vermek
Soruları başlık olarak dahil etme
Doğru uzunlukta doğru, doğru ve doğru cevaplar oluşturmak (Backlinko araştırmasına göre yaklaşık 29 kelime)
Cevabınıza listeler veya tablolar dahil
Zaten cevap kutuları olan anahtar kelimeler için içerik sağlama

Ve elbette, tüm bu durumlarda, araştırmanızdaki anahtar kelimelerin bazılarını kullanacaksınız.

5. Görüntüler

Resimler de dizine eklenir, bu da anahtar kelimeleri kullanmak için iyi bir yer oldukları anlamına gelir. İdeal olarak, optimize etmelisiniz:

Uygun olduğunda açıklayıcı bir anahtar kelime içeren resim dosyası adı
Görüntüyü tanımlayan ve erişilebilirliğe yardımcı olan Alt metni
Bir tane kullanırsanız, resim yazısı

6. URL’ler

URL’niz, kullanıcıları ve Google’ı sayfanızın konusu hakkında yönlendirmeye yardımcı olabilir. Bu nedenle, anahtar kelimeler eklemek için iyi bir yer. AMA, URL’nizi, Moz’daki aşağıdaki örnek gibi doldurmaktan kaçının:

Bunun yerine, sitemizdeki bu örnek gibi, açıklayıcı hale getirin:

Bu konuda daha fazla yardım için SEO için anahtar kelimeleri ve sayfa içi SEO kontrol listemizi kullanma kılavuzumuzu inceleyin.

7. Bağlantılar

Daha önce de belirttiğimiz gibi, linkler en iyi SEO sıralama faktörlerinden biridir. SEO için anahtar kelimeler kullanma hakkında bilinmesi gereken en önemli şey, hem iç hem de gelen bağlantılar için bağlantı metni anahtar kelimelerini değiştirmeniz gerektiğidir. Bağlantı metni, genellikle mavi ile altı çizili olan bağlantıyı oluşturan kelimelerdir.

Örneğin, birden fazla sitede konuk blog kampanyası yürütüyorsanız, her biyografi için aynı bağlantı metnini kullanmayın. Bu, Google için bir kırmızı bayrak. Bunun yerine, biyoyu değiştirin. Aşağıdaki biyografinin bir başka sürümü yazarın adını “web sitesi” kelimesi yerine bağlantı metni olarak kullanabilir:

Anahtar kelimeleri daha sonra inceleyeceğimiz sosyal medyada ve harici dizin ve işletme girişlerinde de kullanabilirsiniz.

Yerel SEO

Belirli bir bölgeyi hedefliyorsanız, yerel SEO ile mücadele etmek iyi bir fikirdir. Bu, mobil cihazlar için optimize ederken de önemlidir.

Gizli bir pencerede arama yaparak ve ne olacağını görünce sitenizin yerel aramada nasıl göründüğünü hızlıca keşfedebilirsiniz. Gerçek işletme bilgilerini eklemek bir SEO sıralama faktörüdür, bu nedenle görmek isteyeceksiniz:

İşletmenizin adı, adresi ve telefon numarası
Google My Business gibi bir işletme girişi
Hedef yerel anahtar kelimeleriniz için arama sıralamanız
İşletmenizin yorumları.

Yerel SEO konusunda yardımcı olacak iki araç BrightLocal (sıralama için) ve MozLocal (yerel arama optimizasyonu için).

Şimdiye kadar SEO ile sıfırdan başlamaya odaklandık, ancak mevcut bir siteniz varsa, en yeni SEO kurallarına uygun olduğundan emin olmak da önemlidir. Bunu anlamak için bir SEO denetimi yapmanız gerekecek. Size bir sonraki bölümde nasıl olduğunu göstereceğiz.

5. Ultimate SEO Denetimi Nasıl Gerçekleştirilir

SEO ile ilgilenmenin önemli bir yönü, arama motoru sıralamalarına zarar veren ve SERP’lerden gelen trafiği azaltan sorunları belirlemektir.

Doğru sonuçları aldığınızdan emin olmak için, mevcut trafiğinizi değerlendirmeniz ve bir SEO denetimi yaparak bir web sitesi sağlık kontrolü yapmanız gerekir.

Genel olarak, bu, teknik SEO konularının yanı sıra sayfa içi ve sayfa dışı SEO’ya bakmak anlamına gelir. İşte yapmanız gereken bazı SEO denetim adımlarından bazıları.

1. Adım: Sitenizi Taranabilir Yapın

Erişilebilir bir URL, önemli bir SEO sıralama faktörüdür. İçeriğinizi bulmak ve ne hakkında olduğunu bilmek için Google’ın sitenizi tarayabildiğinden emin olun. Bunun için önemli bir araç, tüm sayfalarınızı listeleyen bir XML site haritasıdır. Yoast SEO ile veya XML Site Haritaları aracıyla kolayca bir XML site haritası oluşturabilirsiniz.

Sitenizi Google Arama Konsolu’ndaki tarama hataları için de kontrol etmeniz gerekir. Giriş yapın ve sitenizin nasıl çalıştığını görmek için Tara »Tarama hatalarına gidin.

Burada sitenin güvenilirliği için SEO denetimi yapma hakkında daha fazla bilgi edinin.

2. Adım: URL’nizi Koruyun

Daha önce gösterilen Seoways örneği gibi güvenli bir web sitesi URL’si, önemli bir SEO sıralama faktörüdür.

Yalnızca HTTPS’yi etkinleştirmeniz gerekmez, aynı zamanda aşağıdaki gibi diğer güvenlik sorunları için sitenizi de kontrol etmeniz gerekir:

Güvenli olmayan bazı site içeriğine sahip olmak
Güvenli olmayan içeriğe bağlanma
Güvenlik sertifikanızın geçerli olduğundan emin olun.

Site güvenliğinin SEO yönlerini kontrol etmek için bir kılavuz.

3. Adım: Kanonik URL’leri kullanın

Ayrıca, sitenizin URL’lerini iyi SEO için doğru bir şekilde almanız da önemlidir. Bunun iki yönü var.

İlk önce, kanonik bir URL kullanarak, Google’a bir konudaki en yetkili sayfa olan sayfanın hangisi olduğunu söylediğinizi kontrol edin.

İkincisi, fazla uzun olmayan, garip karakterlerle dolu veya ziyaretçilerin ve arama motorlarının anlayabilmesi için çok zor olan okunabilir URL’leri kullandığınızdan emin olun.

4. Adım: Sayfa Başlıklarını ve Açıklamalarını Optimize Edin

Sayfa başlıkları ve açıklamaları, insanların arama sonuçlarında gördüklerini etkiler, bu yüzden herhangi bir SEO denetiminde bunları kontrol etmek önemlidir. Screaming Frog SEO Spider, bunu yapmak için harika bir ücretsiz araçtır.

Screaming Frog’u kullanmak için, ana site URL’nizi arama kutusuna yazın. Yakında bulduğu tüm sayfa başlıklarını ve meta açıklamalarını görebileceksiniz (yazılımın ücretsiz sürümünde en fazla 500).

Eksik veya çoğaltılmış sayfa başlıklarına ve boş meta açıklamalarına dikkat edin, bu da arama motorlarının sıralamasının azalmasına neden olabilir.

Adım 5: İçerik Hiyerarşisine Bakın

İçerik hiyerarşisi (Google’ın bir sayfada hangi içeriğin en çok veya en önemli olduğunu bilmesini sağlamak) SEO’nun temel bir özelliğidir. Bunu göstermenin bir yolu, H1, H2 ve H3 gibi başlık etiketleridir. Bu kılavuzda açıklandığı şekilde başlık etiketi kullanımını Screaming Frog ile kolayca değerlendirebilirsiniz.

Adım 6: Görüntüleri Optimize Edin

Daha önce de belirtildiği gibi, görüntüler de dizine eklenir, bu nedenle görsel arama için optimize edilmiş olmalarını kontrol etmek herhangi bir SEO denetiminde önemli bir adımdır. İdeal olarak, görüntüler:

Açıklayıcı bir dosya adı ekleyin
Onları tanımlayan alt metin var ve aynı zamanda erişilebilir için iyi
Sıkıştırılmış olun, böylece sayfa yükleme sürelerini yavaşlatmazlar

Ayrıca, görüntülere olan bağlantıların olması gerektiği gibi çalıştığını ve kırılmadıklarını kontrol etmek isteyeceksiniz.

SEMrush’taki SEO Denetim aracıyla görüntü sorunlarını giderebilirsiniz:

Burada bir görüntü SEO denetimi gerçekleştirme hakkında daha fazla bilgi edinin.

Adım 7: Site Hızını Kontrol Edin

Resimlerin sıkıştırılması sitenin yüklenme sürelerini en aza indirir ancak bakılması gereken tek faktör bu değildir. Siteler ayrıca çok fazla sayfa isteği, çok fazla komut dosyası ve en iyi duruma getirilmemiş kod nedeniyle yavaş olabilir. İyi bir SEO denetimi, bu sorunları bulmanıza ve düzeltmenize yardımcı olacaktır.

Bu önemlidir, çünkü yavaş siteler ziyaretçileri kapatır ve sitenizin potansiyel satış ve satış yapma potansiyelini azaltır.

Ayrıca, içerik yüklenmediği için insanlar hemen zıplarsa, bu bekleme zamanını etkiler. Daha önce gördüğümüz gibi, bu önemli bir SEO ölçümüdür.

Site hızını, burada GTMetrix gibi araçlarla nasıl ölçeceğinizi öğrenin.

Adım 8: İçeriğinizi Sınıflandırmak için Yapısal Verileri Kullanın

Şema işaretlemesi olarak da bilinen yapılandırılmış veriler, Google’ın daha alakalı sonuçlar göstermesine yardımcı olmak için içeriğinizi sınıflandırmanın bir yoludur.

Yapılandırılmış verilerin kullanılması, Google’ın “örümcekler” için bir aramanın örümcekler veya arama motorları ile ilgili olup olmadığını araştırmasına yardımcı olabilir.

Yapılandırılmış verilere örnek olarak, arama kartlarına arama sorgusuna tam veya neredeyse tamamlanmış bir cevap veren reçete kartları ve cevap kutuları bulunur.

Sitenizdeki yapılandırılmış verileri denetlemek ve optimize etmek için bir kılavuz.

SEO denetiminize ince ayar yapmak için kılavuzumuzda daha da fazla yol öğrenin.

6. SEO İçin Linkler Nasıl Kurulur?

Baştan beri okuduysanız, bağlantıların anahtar bir SEO sıralama faktörü olduğunu bilirsiniz. Bu bağlantı kurma önemli bir SEO uygulaması yapar.

Ne yaparsanız yapın, bağlantı satın almayın: Google bundan hoşlanmayacaktır.

Bunun yerine, iki değerli bağlantı türüne odaklanın:

Dış kaynaklar içeriğinize bağlanmayı seçtiğinde elde ettiğiniz kazanılmış bağlantılar
Misafir blogları ve uzman buluşmaları ve röportajları gibi dış promosyonlara katılmanızın sağladığı bağlantılar oluşturuldu

Bağlantıların en önemli yönlerinden biri kalitedir, çünkü otorite oluşturur ve içeriğinizin daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olur.

Yüksek kaliteli içerik genellikle saygın sitelerden yüksek kaliteli bağlantılarla sonuçlanır. Bu, arama suyunuzu yükseltmenize yardımcı olan bağlantı suyundan geçer.

Bazen bağlantı eşitliği olarak adlandırılan bağlantı suyu, bir web sayfası bağlantısının veya site bağlantısının Google’a gelince başka bir web sayfasına geçtiği değer ve otoritedir.

Daha önce bağlantılar hakkında konuştuk, ancak işte kısa bir özet. SEO konuşurken, en önemli bağlantılar:

 • Kendi içeriğinize dahili bağlantılar
 • Diğer kaliteli sitelere giden bağlantılar
 • Başka sitelerden gelen bağlantılara veya geri bağlantılara bağlantı sizinkiler

Ayrıca, bağlantıların uyuşup uyuşmadığını düşünmeniz ve bağlantı suyunu geçip geçmemeniz gerektiğini düşünmeniz gerekir.

Mükemmel bağlantıları çekmek için yapmanız gerekenler:

 • İçeriği daha önce anlatıldığı gibi optimize etmek de dahil olmak üzere içerik oluşturma konusunda stratejik olun
 • Kitlenizi çeken harika başlıklar ve harika bir kopya yazın
 • Gözbebeklerini çeken çekici görüntüler kullanın
 • Konuk blog günlüğünü kullanın ve bağlantı kazanmak için uzman buluşmaları ve röportajlarına katılın

Bağlantıları takip etmenin iyi bir yolu, SEMrush’ta yerleşik site denetim aracını kullanmaktır. Site metriklerini izlemek için bir proje ayarladıktan sonra, daha önce açıklandığı gibi, SEO Araç Takımı »Sayfa Üzerinde ve Teknik SEO» Site Denetimi bölümüne gidin.

Daha önce gördüğümüz gibi, bu size sitenize bağlantılar hakkında bir rapor sunacak ve hangi bağlantıların potansiyel olarak toksik olduğunu ve kaçınılmaya değer olduğunu söyleyecektir.

İşte doğru bağlantı alma konusunda bazı ipuçları.

 • Her yeni içerik yazdığınızda içeriğinizi birbirine bağlamayı alışkanlık haline getirin ve daha yeni içeriğe bağlantılar eklemek için düzenli olarak eski içeriğe geri döndüğünüzden emin olun.
 • Google’ın sitenizi daha önce açıklandığı gibi bir XML site haritasıyla tarayabildiğinden emin olun.
 • Hem dahili hem de harici kaynaklara ait olan kopuk bağlantıları bulun ve düzeltin.
 • İnsanları ürünlerinizi ve hizmetlerinizi incelemeleri için teşvik edin.
 • Ürününüzü G2Crowd gibi bir servise ekleyin – bu incelemeler tamamlandığında, arama motoru sonuçlarında görünürler.

İnsanların markanıza yönlendirdiği, ancak sizinle bağlantı kurmadığı eksik bağlantıları bulmak ister misiniz? Bu kırık bağlantı kurma denilen zaman onurlu bir SEO uygulamasıdır.

Bunun için BuzzSumo’yu kullanabilirsiniz. Sadece markanız için bir uyarı ayarlayın ve BuzzSumo size kayıp bir bağlantının nerede olduğunu gösterecektir.

Ardından, erişimi yönetmek ve bağlantıyı istemek için OutreachPlus gibi bir araç kullanın. Bu, gelen link profilinizi zenginleştirmenize yardımcı olabilir.

BuzzSumo aracılığıyla nişinizde yayın yapan kişileri bularak bağlantı fırsatlarını da bulabilirsiniz. Bunu yapmak için konunuzu arayın ve en çok paylaşılan içeriği yayınlayan siteleri görün.

Her site için, sitenin etki alanı yetkilisini bulmak için Moz’un Açık Site Gezgini’ni kullanın. İyi bir bağlantı olasılığı gibi görünüyorsa, site sahibine yaklaşın ve içeriğinizin neden uygun olduğunu düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

SEO bağlantı kurma kılavuzumuzda bu konuda daha fazla bilgi edinin.

Dikkatli olun: tüm link oluşturma eşit yaratılmamıştır. SEO’nuzu incitecek bazı spam link oluşturma uygulamaları vardır. Bunlara daha fazlasını siyah şapka SEO bölümünden inceleyeceğiz.

Yapmadan önce, SEO için birkaç önemli alanı daha inceleyelim: sosyal medya ve mobil. Sosyal ile başlayalım.

7. Sosyal Medya ve SEO

Daha önce sosyal medyanın doğrudan bir SEO sıralama faktörü olmadığını söylemiştik, bu yüzden muhtemelen neden bahsettiğimizi merak ediyorsundur.

Bunun nedeni arama sıralaması üzerinde dolaylı bir etkiye sahip olmasıdır. Akıllı pazarlamacılar bunu görmezden gelmez – sıralamalarını yükseltmek için bundan yararlanırlar.

Peki bu tam olarak nasıl çalışıyor?

Bilişsel SEO ve diğerlerinden yapılan araştırmalar, arama sıralaması ile sosyal sinyaller arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir.

Bir şeyler olduğu oldukça açık. Artı diğer arama motorları – evet, diğerleri de var – açıkça Bing devlet gibi sosyal onlar için bir sıralama faktörüdür. Düşünecek bir şey var.

Peki anlaşma nedir?

Aslında, göründüğünden daha basittir. Bağlantıların, içeriğin ve kullanıcı deneyiminin tüm SEO sıralama faktörleri olduğunu unutmayın.

Sosyal medya, içeriğinizi daha görünür hale getirerek diğer sıralama faktörlerini güçlendirir. Daha fazla insan onu gördüğünde, daha fazla insan buna bağlanır. Ne kadar çok insan bağlanırsa, o kadar yetkili olarak görülüyor ve SERP’lerde iyi bir konumda görünmesi de o kadar fazla.

Kanıt var.

Matthew Woodward’a göre, binlerce Facebook paylaşımına sahip olan içerik, bir kaç ilk on arama konumu ve bir cevap kutusu girişi kazandı.

Peki, daha iyi SEO için sosyal ağlardaki içeriği nasıl optimize edersiniz? İşte bazı ipuçları:

 1. Profiline tutarlı bir görüntü, ilgili bir biyografi ve mümkünse bir bağlantı ver
 2. Hesaplarınızın etkin olması için düzenli sosyal medya güncellemeleri yayınlayın
 3. Güncellemeleri çekici başlıklar ve çekici resimlerle geliştirin
 4. İnsanlardan daha da fazla büyütme için paylaşmalarını isteyin
 5. Uygunsa hashtag kullanın
 6. İçeriğinizi kolayca paylaşılabilir yapın

Sonra, mobil SEO’ya bakalım.

8. Mobil SEO Rehberi

Mobil cihazların yükselişi her şeyi sarstı ve mobil SEO içeriyor.

Son Google değişikliklerinde, mobil SEO’ya bakılmaması arama görünmezliğine neden olabilir ve mobil cihazlara hazır olmanız gereken diğer değişiklikleri de getirir.

İşte anlaşma.

Mobil SEO Nedir?

Mobil SEO mobil arama motoru optimizasyonu veya daha iyi bir arama sıralaması için içeriği optimize ediyor.

Google, mobil arama pazarının% 95’ine sahiptir, bu nedenle mobil cihazlar için optimize etmek, Google için optimize etmek demektir.

Bilinmesi gereken bazı önemli bilgiler:

 • Masaüstü aramalarından daha fazla mobil arama var
 • Google şimdi mobil bir ilk dizine sahip
 • İnsanların satın almak istedikleri mobil aramalar arttı
 • Mobil arama, büyümekte olan sesli arama için hazır olmanızı sağlar

Yapmaya değer bir şey, ne kadar mobil trafiğiniz olduğunu kontrol etmektir. Bu şekilde, mobil SEO’ya çoktan bakmanız gerektiğini veya bunu yapmak için birkaç haftanız olup olmadığını bileceksiniz.

Google Analytics’te Kitle »Mobil’e gidin. Masaüstü, mobil ve tablet trafiği için istatistikler göreceksiniz.

Ardından ekrandaki tarih seçicisine tıklayın ve mevcut verileri bir yıl öncesine ait verilerle karşılaştırın.

Bu sayıların değiştiğine bahse girmeye istekliyiz ve artık daha fazla mobil trafik ve daha az masaüstü var.

Mobil Kullanım Kolaylığı İçin Sitenizi Kontrol Edin

Mobil SEO ile çalışmaya başlıyorsanız, sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını kontrol etmek iyi bir fikirdir. Bunu yapmanın en kolay yollarından biri, Google’ın kendi aracıdır.

Sitenizin URL’sini girin, testi çalıştırın; yakında sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını ve önerilen düzeltmelerin ne olduğunu göreceksiniz.

Sitenizi Google Arama Konsolunun Tarama Hataları bölümünde daha önce açıklandığı gibi elbette mobil sekmesine bakarak da hatalar için kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca, kullanıcı aracısını masaüstünden mobil telefona aşağıda gösterildiği gibi değiştirirseniz, SEMrush’un site denetim aracını kullanabilirsiniz.

Mobil SEO Sorunları

Mobil SEO için, masaüstünde olduğu gibi aynı sorunlardan bazıları geçerlidir. Örneğin, bekleme süresini artırmak istediğiniz için hemen çıkma oranını azaltmak önemlidir.

Mobil cihazlarda, bu genellikle hızlı bir yükleme sitesine sahip olmak anlamına gelir; çünkü sitenizin yüklenmesi üç saniyeden uzun sürerse ziyaretçilerinizin yarısından fazlasını kaybedersiniz. Bunu kontrol etmek için Google’ın mobil hız testini kullanın.

Atılacak bir mobil adım, ziyaretçiler için hızlı bir deneyim için sitenize AMP (hızlandırılmış mobil sayfalar) ayarlamayı içerir.

İyi bir mobil kullanıcı deneyimi oluşturmak için, ekran boyutuna göre yeniden boyutlandırılan duyarlı bir tasarıma ihtiyacınız var. WordPress siteleri doğru temayı kullanarak bunu kolayca halledebilir. Aksi takdirde, Google’ın kendi yönergelerini inceleyin.

İçeriğinizi, “gözler serbest” arama kurallarına uygun şekilde de optimize edebilirsiniz. Bunun anlamı:

 • İçeriğinizin soruları doğru cevaplamasını sağlayın
 • Cevapları doğru formüle etmek
 • Bunları 29 kelimeye kadar tutmak
 • Mobil SEO ve Pazarlama

Google’ın sitenizi algılamasını etkileyen bir başka şey de nasıl pazarladığınızdır. Özellikle, Google, kullanıcı deneyimini zayıflatan sıfır saniyelik açılır pencereleri beğenmez.

Seoways’ın tamamen kullanıcı deneyimiyle ilgili olduğundan, onlardan nefret etmemize şaşırmayacaksınız.

Sadece can sıkıcı ziyaretçilerden kaçınmayacaksınız; Dönüşümleri, Salt Strong’un yaptığı gibi% 185 artırabilirken, organik trafiği de artırabilirsiniz.

9. En İyi Anahtar Kelime Araştırma Araçları

SEO’yu geliştiriyorsanız, birkaç araca ihtiyacınız olacaktır. Birkaç taneden bahsettik, ancak işte sevdiğimiz anahtar kelime araştırma araçlarının tam listesi. Bunların çoğu, pazarlamanızın farklı yönlerini analiz etmenize yardımcı olmak için anahtar kelime verilerinin ötesine geçiyor.

 1. Ahrefs, arama trafiğini iyileştirmenize yardımcı olacak hepsi bir arada bir araçtır.
 2. Genel Cevap, arama yapanların, içerik hedeflemede size yardımcı olmak istedikleri soruları gösterir.
 3. Bing, Bing Web Yöneticisi Araçları’nda bir anahtar kelime araştırma aracı içerir. Araç, hacim ve anahtar kelime önerileri sunar.
 4. Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı, aylık global ve yerel anahtar kelime arama hacimleri sunar.
 5. Google Eğilimler, benzer arama terimlerinden hangisinin daha popüler olduğuna karar vermek için yararlı bir araçtır
 6. Keyword Eye, Google, YouTube ve Amazon’dan gelen anahtar kelime verilerini bir araya getirir ve anahtar kelimeler, sorular ve rakiplerin anahtar kelime ve reklam verilerini ve aynı zamanda trend içeriği bulmanıza yardımcı olur.
 7. Anahtar Kelime Spy, rakiplerin anahtar kelimelerini tanımlamanıza ve kendi içeriğinizde ve pazarlamanızda kullanabileceğiniz ilgili terimleri bulmanıza yardımcı olan indirilebilir bir anahtar kelime aracıdır.
 8. Anahtar Kelime Aracı, yaklaşık 750 Google anahtar kelime önerisi üreten ücretsiz bir çevrimiçi araçtır. Ayrıca, Bing, YouTube, Amazon, eBay ve Apple’ın uygulama mağazası için anahtar kelime önerileri sunar.
 9. Long Tail Pro, çok sayıda yararlı anahtar kelime araştırma özelliği içerir. Basitçe anahtar kelimeleri bulmanın yanı sıra, sıralama zorluğunu, rekabet gücünü değerlendirebilir ve sonuçları yerel arama gibi çeşitli şekillerde filtreleyebilirsiniz.
 10. LSIGraph, Google otomatik tamamlama önerilerinin uzun bir listesini sunar.
 11. Moz Keyword Explorer, ayda on ücretsiz arama yapmanızı sağlar. Daha fazlasına ihtiyacınız varsa Moz Pro’ya yükseltmeniz gerekir. İlgili terimleri ve arama hacmini bulmak için anahtar kelimeleri arayabilirsiniz. Sonuçları benzerlik, hacim ve kaynak aralığına göre de filtreleyebilirsiniz.
 12. SEMrush, birçok SEO aracı içeren kapsamlı bir pazarlama aracıdır. Bu sayfada ücretsiz bir anahtar kelime araması deneyebilirsiniz.
 13. SEO Kitap Anahtar Kelime Öneri Aracı, arama verilerini toplar ve birimler, ilgili terimler ve daha fazlasını sağlar.
 14. Ücretsiz SERPS anahtar kelime araştırma veritabanı, ilgili terimleri listeler ve her bir anahtar kelime öbeği için arama hacmi, tıklama başı maliyet ve değer sağlar.
 15. Soovle, tek bir sayfada birden fazla kaynaktan otomatik tamamlama önerileri sunar. Google, YouTube, Amazon ve Bing’e ek olarak, Wikipedia, Answers.com ve Yahoo’nun verilerini de içerir.
 16. SpyFu, rakiplerinizin en karlı anahtar kelimelerini ve SEO ve reklamlar için kullandıkları anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olmak için 11 yıllık geçmiş verilerini kullanan ücretli bir araçtır.
 17. Ubersuggest, arama hacmi ve tıklama başına veri elde etmek için Her Yerde Anahtar Kelime uzantısını yüklemeniz gerekmesine rağmen, anahtar kelime listeleri sağlar.
 18. Wordstream Anahtar Kelime Aracı: Bu araç, geniş bir anahtar kelime veritabanı eklemek için tarayıcı aramalarını, internet servis sağlayıcılarından gelen bilgileri ve arama verilerini kullanır. 10 ücretsiz arama, daha sonra günlük ücretsiz arama alabilirsiniz.

10. Kurşun Üretimi İçin SEO Nasıl Yapılır?

Görüldüğü gibi, SEO’nun en büyük avantajlarından biri, daha iyi arama sıralaması nedeniyle daha fazla trafik almak. Bu, SEO’yu ideal bir müşteri adayı oluşturma aracı yapar, çünkü arama yapanlar sitenize tekrar bağlantı sağladığında, onları müşteri adaylarına dönüştürme ve daha sonra satış yapma şansınız olur.

Web siteniz en iyi müşteri adayı oluşturma araçlarından biridir ve SEO, bu araca giden trafiği yönlendirmektedir. SEO’ya ne kadar iyi ulaşırsanız, o kadar fazla trafik – ve daha fazla potansiyel müşteri – çekmeniz muhtemeldir.

Neden kurşun üretimi için SEO kullanıyorsunuz? Eh, soğuk arama artık çalışmaz ve insanlar reklamları engelleme veya göz ardı etme eğilimindedir.

Bu, yalnızca ücretli trafiğe güvenmenin iyi bir strateji olmadığı anlamına gelir. İnsanlara pazarlama yapmak yerine, sizi istedikleri zaman bulmalarını kolaylaştırmanız gerekir. Bu, SEO’nun geldiği yer.

Eski günlerin aksine, müşteriler sizinle konuşmaya hazır olmadan çok önce bilgi bulurlar. Bu yüzden o bilgiyi oraya yerleştirmeli ve onları kolayca bulmalarına yardımcı olmalısınız.

Bu, içerik pazarlama misyonunuzun ne olduğunu çalışmak ve hedef kitlenize ulaşmak için doğru içerik türlerini ve dağıtım kanallarını kullanmak anlamına gelir. Ancak bunlardan herhangi birini yapmadan önce, SEO stratejinizi geliştirmelisiniz. İşte bunu nasıl yapıyorsunuz?

Kitlenizi Tanıyın

Öncelikle, alıcı personel oluşturarak içeriği kimin için optimize edeceğinizi belirleyin. Bunlar, hedef müşterilerinizin yaşını, cinsiyetini, gelirini ve eğitim seviyesini; kilit bilgi kaynakları; ve ana zorlukları ve acı noktaları.

Liderlerini Bil

Daha sonra, her bir işletme ve durum için farklılık gösterdiğinden, neyin lider olduğunu düşündüğünüzü hesaplayın. Bir işletme için, bir müşteri e-posta pazarlama kampanyasına dahil olan biri olabilir. Başka bir kurşun bir kurşun mıknatısı indirebilir. Yine bir başka müşteri adayı için ücretsiz deneme kaydı, nitelikli bir müşteri adayının işareti olabilir.

Bu kılavuzda ana hatları çizdiğimiz SEO uygulamalarından bazıları kurşun üretimine yardımcı olmaktadır. Bunları hızlıca tekrarlayalım:

 • İçerik oluşturmak için kullanabileceğiniz anahtar kelimeleri tanımlayın
 • Potansiyel optimizasyon fırsatları için mevcut içeriği denetleyin
 • Başlıklara, meta açıklamalara, içeriğin kendisine, cevap kutusu fırsatlarına ve bağlantılara dikkat ederek içerik oluşturun veya optimize edin

Bu adımlar sitenize trafik çekmenize yardımcı olur, ancak bunları potansiyel müşterilere dönüştürmek için biraz daha fazlasını yapmanız gerekir.

SEO Hakkında SSS

Neredeyse derinlemesine SEO rehberimizle işimiz bitti, ancak gitmeden önce birkaç genel SEO sorusunu yanıtlayalım.

White Hat vs Black Hat SEO nedir?

White Hat SEO ve Black Hat SEO terimlerini duymuş olabilirsiniz. İyi adamların beyaz şapka giydiği ve kötü adamların siyah giydiği eski zaman Westerns’dan gelen ipucunu alan beyaz şapka ile siyah şapka SEO arasındaki fark, kabul edilen SEO uygulamaları ile daha az etik olarak görülenler arasındaki farktır.

Beyaz şapka SEO, bugüne kadar bahsettiğimiz tüm SEO uygulamalarını içerir ve bu da site optimizasyonuna uzun vadeli bir yaklaşım getirir ve kullanıcı deneyimine ve insanların ihtiyaç duyduğu şeylere odaklanır.

Buna karşılık, black hat SEO kısayolları ve oyun arama motorlarını almaya çalışıyor. Bu nadiren işe yarar. Ve black hat blog yazıları ve içeriği sizi cezalandırır.

Siyah şapka SEO uygulamalarından kaçınmak için:

 • Anahtar kelime doldurma
 • İnce içerik
 • Otomatik yorum spam’ı
 • İçerik kazıma
 • Gizleme, gizli metin ve giriş sayfaları
 • Sinsi yönlendirmeler ve zararlı site davranışı
 • Bağlantı şemaları

Kılavuzumuzdaki siyah şapka SEO’ya karşı beyaz şapka hakkında daha fazla bilgi edinin.

Google arama sonuçları kişiselleştirilmiş mi?

Ara sıra. Google, Google hesabınıza giriş yapmanızı ve Chrome tarayıcınıza bağlamanızı önerir. Ayrıca arama geçmişinizi de toplar. Kişiselleştirilmiş arama sonuçlarına neden olabilir. Bundan kaçınmak istiyorsanız, gizli veya özel bir pencerede arama yapabilirsiniz, böylece SEO’da gerçek resmi görebilirsiniz.

Arama motoru optimizasyonu öldü mü?

Mark Twain’in bir keresinde söylediği gibi, sorta, SEO’nun ölümü büyük ölçüde abartılmıştır. Görüldüğü gibi, artık işe yaramayan işe yarayan bazı SEO uygulamaları var. Ancak bu kılavuzda, işe yarayan SEO uygulamaları hakkında da birçok bilgi bulunmaktadır. Ve çalıştıklarını biliyoruz çünkü biz de kullanıyoruz.

Google arama sonuçlarının en üstüne nasıl çıkarsınız?

İşte gerçekler – belirli bir anahtar kelime için yalnızca bir site bir numara olabilir ve orada çok fazla rekabet vardır. Ancak sitenizi optimize etmek, hangi sitelerde olduğu gibi, sıralamalarda her zaman dalgalanma fark yaratabilir. Ayrıca, ilk 3’te olduğunuz veya en azından ilk sayfada olduğunuz sürece, istediğiniz gibi insanların bulma ve tıklama yapma şansınız vardır. Tıklamadan sonra ihtiyaç duydukları şeyi iletirseniz, bu, o terim için gelecekteki aramalarla alakalı olma şansınızı artırır.

SEO neden bu kadar önemli?

SEO’ya bakmazsanız, oradaki trilyonlarca bağlantı arasında kaybolabilirsiniz. SEO, müşterilerinizin kullandığı terimler için sıralamada size bir şans verir, böylece daha iyi iş yapabilirsiniz.

Bu kadar!

Artık SEO hakkında bildiğimiz her şeyi biliyorsunuz ve bu kılavuzu güncel tutacağız; böylece SEO’yu kolaylaştırmak için her zaman en iyi uygulamaları ve yönergeleri alır.

Source

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.