White Hat SEO Yapımı

Arama motoru optimizasyonu veya White Hat SEO yeni bir terim değildir. Google gibi arama motorlarının daha güçlü ve güvenilir hale gelmesiyle yıllarca gelişen çevrimiçi bir pazarlama tekniğidir. Bugün, geniş bir alan ve hedeflenen trafiği web sitesine yönlendirmek için güçlü bir yöntem olarak görülüyor. Her büyük marka ve çevrimiçi varlığına sahip her küçük işletme, organik arama trafiğinin bir kısmını istiyor.

Şimdi, SEO çok teknik hale gelmeden önce, basit olması için kullanılır. Her şey, arama motorlarının alakalı anahtar kelimeler etrafında sıralanması için en iyi ve en alakalı içeriği oluşturmaktan ibaretti.

İlginç olan, başlangıçta önemli olan bugün hala önemli olan: Kaliteli İçerik. Değişen veya daha da iyileşen tek şey, arama motorlarının içerik kalitesini nasıl değerlendirdiğidir.

Harika, alakalı içerik ana odak ve “White Hat SEO” nun arkasındaki ana fikir – arama motoru optimizasyonunun etik versiyonu.

İçerik her geçen gün daha da önem kazandıkça, beyaz şapka SEO’nun önemi de artmaktadır. İyi bir içeriğe yatırım yapmadan, özellikle de büyük Google algoritması güncellemelerinin (Panda, Penguin ve Hummingbird vb.) Ardından en iyi arama motoru sıralamalarını alabileceğinizi düşünüyorsanız, tekrar düşünün.

Dahası, kaliteli içeriğe odaklanarak, ilgili konulara daha derinlemesine bakabileceksiniz. Uzman bölgelerde, büyük G’deki sıralamanızı etkileyebilecek yetkiye sahip olduğunuzu göstermek

quality content for SEO

Öyleyse evet, web sitenizi rakiplerinizden daha yüksek (ve orada kalın) sıralamanın tek yolu beyaz şapka SEO’suna tüm paranızı koymaktır. Ve hedef kitleniz için gerçek değer yaratmaya özenle çalışın.

Google ve diğer büyük arama motorları, beyaz şapka SEO’suna saygı duyuyor ve bunları tavsiye ediyorlar ve SERPS’te hak ettiğiniz pozisyonu vermekte size sıkıntı yaşamayacaklar.

White Hat SEO vs Black Hat SEO

SEO’ya gelince amaç, web sitesinin türü / niş ne olursa olsun, arama motorlarında en üst sıralara ulaşmak ve her zaman en üst sıralarda yer almaktır. Şimdi, SEO’yu nasıl uyguladığınız ve hangi teknikleri kullandığınız, yaklaşımınızı “White Hat” veya “Black Hat” yapar.

Bu iki popüler SEO sürümünün birbirinden ne kadar büyük ölçüde farklı olduğunu görelim:

White Hat SEO Nedir?

İşleri karmaşık hale getirmeden, beyaz şapka SEO, bir web sitesinin SERP’lerde etik olarak sıralamasını geliştirmek için bir teknikler koleksiyonu olarak açıklanabilir. Genelde arama motorlarını aldatmayı içeren “kaş kaldırma” uygulamaları yapılmadan yapılır.

Kalite beyaz bir şapka SEO stratejisinde anahtar bileşendir. Yayınladığınız içerik türünden, sitenizin yüksek kalitede olması gereken genel kullanıcı deneyimine kadar.

what is white hat SEO

İşte beyaz şapka SEO çabalarınızı sonuç üretmek için yapmak istiyorsanız, uygulamanız gereken faktörler.

 • Yazılı içeriğinizin derinliği ve alaka düzeyi
 • Görsel içeriğinizin eğlence ve eğitim değeri
 • Web sitenizin hedefli meta bilgileri
 • Web sitenizin mimarisi ve gezinmesi
 • Web sitenizin hızı ve performansı

Kısacası, beyaz şapka SEO, kaliteli içerik sağladığı ve her seviyede kullanıcı memnuniyetini sağladığı için arama motoru sıralamasını yükseltmenin temiz yoludur.

Black Hat SEO Nedir?

Siyah şapka SEO yanlış nota basar, arkasındaki bütün fikir, arama motorları tarafından ortaya konan kuralları değiştirmektir. Siyah şapkalar insanları görmezden gelir veya kullanıcıları arar ve kendi içinde kusurlu bir strateji olan makineleri etkilemeye çalışır. Çünkü sistemi aldatmak sizi yalnızca çok uzağa götürebilir.

Siyah şapka SEO size trafik ve maruz kalma açısından kısa vadeli sonuçlar verebilir. Ancak uzun vadede sitenizin cezalandırılması veya arama motoru dizininden tamamen kaldırılması ihtimali yüksek.

black hat seo vs white hat seo

Black hat SEO, yalnızca uzun vadeli kazanımlar yerine hızlı geri dönüşlere odaklanan bir çok webmaster tarafından uygulanır. İşte ne pahasına olursa olsun kaçınılması gereken siyah şapka tekniklerinden bazıları:

 • Diğer sitelerden içerik kazıma ve kendi web sitenizde kullanma.
 • Otomatik içerik oluşturma veya gerçek düşük değeri olmayan otomatik düşük kaliteli, ilgili geri bağlantılar oluşturma.
 • Herhangi bir blackhat SEO’da yer almayan rakip siteleri spam olarak bildirme.
  Kullanıcıları hedeflenmiş anahtar kelimelerle çeken, ancak aldatıcı bir şekilde alakasız sitelere / sayfalara yönlendiren ağ geçidi sayfaları üretmek.

Bu sadece gerçek ve etik bir iş inşa ediyorsanız, bu blackhat SEO’nun kesin bir hayır olmadığını göstermeye devam ediyor. Odaklanmanız, kanıtlanmış beyaz şapka stratejilerinden en iyi şekilde yararlanmak ve SEO taktiklerinizin hiçbirinin etik dışı olmadığını görmek olmalıdır.

İşte Google Tarafından Cezalandırıldığında Ne Olur

Google, endeksindeki web sitelerinin kalitesini korurken katıdır. Ve neden olmasın?

Sonuçta, Google, kullanıcılarına gerçek değeri sunan alakalı sitelere göndererek en iyi kullanıcı deneyimini vermek istiyor. Bu nedenle, arama motoru devinin aslında etik olmayan uygulamalara dahil olan siteleri cezalandırdığı bir sürpriz olmamalıdır.

Google tarafından cezalandırıldığında, “rahatsız edici” sayfaların arama motoru sonuç sayfalarından kaybolduğunu fark edebilirsiniz. Veya organik arama trafiğinin belli bir süre boyunca önemli ölçüde azaldığını görebilirsiniz.

Bu tür değişiklikler yaşayan insanlar, Google Arama Konsolunu ziyaret ederek bir penaltı ile vurulup vurulmadıklarını ve nedenini öğrendiklerini öğrenebilirler.

Google search console

 1. Arama konsolunu ziyaret ettikten sonra, Google’ın, webspam ekibinin web sitenize karşı herhangi bir “el ile işlem yapıp yapmadığını” bildirmek için yeterli olduğunu fark edeceksiniz. Bu, başka bir işlem yapılmadan önceki ilk kırmızı bayraktır. Google, sorun hakkında size sinyal veriyor, böylece işler kötüye gitmeden önce düzeltebilirsiniz. Siteniz engellenirse, sorunu elinizle düzelterek geri döndürebilirsiniz. İlgilendikten sonra, Google’a resmi olarak bir “yeniden değerlendirme isteği” göndermeniz gerekir. Site bu sorun için kontrol edildiğinde, web sitenizin sıralamasını kısa sürede geri yüklemelisiniz.white hat seo
 2. Şimdi, siyah şapka SEO uygulamasının dezavantajlarından biri, sizi açıkça Google’ın kötü kitaplarına sokacak olmasıdır. Siyah şapka suçlamalarınızın ne kadar ciddi olduğuna bağlı olarak, web sitenizin sıralaması bir dereceye kadar azaltılabilir. Bu da sitenizin yetki ve trafik seviyesini zorlaştırabilir.Çözüm? Sorunla en kısa sürede ilgilen ve Google’a bunu bildir.black hat SEO consequences
 3. Sonunda, arama motoru sonuçlarından men edildiğinde, siteniz en kötü şekilde etkilenebilir. Bir web sitesi sonuç sayfalarından çıkarıldığında, işleriniz için hızlı bir şekilde aşağı sarılabilir. Özellikle web siteniz potansiyel satış ve satıştan sorumlu ise. Organik arama trafiği gelmeden, işletme ciddi şekilde etkilenir. Ancak, web sitesinin yasaklanma olasılığı zayıf olsa da, yine de mümkündür. Ancak site siyah şapka SEO uygulamalarını kullandıysa, şans artar.Lütfen bir yasağı geri almanın kolay olmadığını unutmayın. Tüm bu etik olmayan, şüpheli uygulamalardan kurtulmanızı ve beyaz şapka yolunu seçmenizi gerektirir. Yalnızca önemli miktarda geri alma ve geri alma işleminden sonra Google’a yeniden değerlendirme isteği gönderebilirsiniz.

Neden White Hat SEO’da Yatırım Yapmalısınız?

Beyaz şapka SEO arama motoru optimizasyonu kutsal kâsedir. Çünkü arama motorlarının sitenize merhamet göstermesini ve gerçekten yararlı bulmasını istiyorsanız, kurallara göre oynamanız gerekir. Asi olmak sitenizi Google, Bing ve diğer arama motorları tarafından yasaklanabilir ve alabilir.

pros and cons of white hat seo

Potansiyel müşterileriniz sizi Google’da bulamıyorsa, diğer küçük arama motorlarında sizi bulma şansı çok azdır. Bu, çabalarınızı beyaz şapka SEO’ya koymazsanız, büyük bir risk alıyorsunuz demektir.

Diğer şüpheli SEO taktiklerine göre beyaz şapka SEO’yu düşünmeniz için birkaç mantıklı nedene göz atın:

 • Mevcut İtibarınızı Koruyun: Özellikle iş dünyasında güçlü bir ün oluşturmak için uzun zaman alıyor. Ve bunu bir kez yaptıktan sonra bakımını yapmak kolay değildir. Peki neden etik olmayan SEO teknikleriyle oynayarak zorlaşıyorsunuz? Neden riske atıyorsunuz? Cevabınız “hızlı sonuç” ise, tekrar düşünün. Çünkü hızlı sonuçlar, Google tarafından yakalandığınızda eşit derecede hızlı kaybolabilir. Kullandığınız herhangi bir beyaz şapka tekniği, arama motoru cezalarına karşı bir kalkandır. Sitenizin arama motorlarında daha uzun yaşamasını sağlar ve kullanıcılara gerçek değerler sunar.
 • Organik Görünürlüğü Arttırın: Google’ın ilk sayfasına ulaşmak için çok çaba sarf ettiğinizde konumunuzu korumak için elinizden geleni yapmalısınız. Çünkü orada ne kadar uzun süre kalırsanız, o kadar fazla organik görünürlük elde edersiniz. Beyaz şapka SEO sonuçları ne kadar hızlı olsa da, siyah şapka kadar hızlı olmasa da, buna değer. Beyaz şapka SEO uygulayan siteler nadiren siyah şapka meslektaşlarının aksine sıralamalarında büyük dalgalanmalar yaşarlar. Mesele şu ki, kullanıcılara saygılı davranıp gerçek değer verirseniz, arama motorları zamanla SEO yarışını kazanmanıza izin veriyor.
 • Daha Yüksek YG elde edin: SEO’ya zaman ve para harcıyorsanız, açıkça olumlu sonuçlar görmeyi beklersiniz. Ya da her şeyin kullanımı nedir. Beyaz şapka SEO ile uzun süren yatırımlar için yatırımınızdan daha yüksek getiri elde edebilirsiniz. Bu, yalnızca yatırımınızı kurtarmakla kalmayacak, aynı zamanda yıllar boyunca yaptığınız çabalardan tutarlı kar elde edeceğiniz anlamına geliyor. Sonunda, hem zaman hem de para kaybedecek ve takip etmek için kötü bir üne sahip olacaksınız.

 

Black Hat SEO’dan Kaçınmak için 3 İyi Sebep

Şimdiye kadar ne kadar zararlı siyah şapka SEO web sitenize olabileceği konusunda net bir fikir olmalı. Ama yine de daha ikna edici olmak gerekirse, SEO siyah şapkaya hayır demek için üç neden.

 1. Gettier Costlier: Siyah şapka SEO’nun beyaz şapkadan daha ucuz olduğunu mu düşünüyorsunuz? Cevap büyük bir hayır. Siyah şapka ucuz ve belki daha etkili olduğu zaman Google’ın başlangıç ​​aşamasında olduğu bir zamanlar vardı. Ancak işler iyiye doğru değişti. Google şimdi sadece daha akıllı değil, aynı zamanda daha hızlı. Bu yüzden eski siyah şapka teknikleri artık işe yaramıyor. Bu da çalışmasını sağlamak için daha pahalı siyah taktiklere yatırım yapmak zorunda kalacağınız anlamına gelir ve yine de bir geri dönüş garantisi yoktur. Örneğin, sadece kendi özel blog ağınızı oluşturmak bir bombaya mal olabilir. Süresi dolmuş alan adlarını, özel bir barındırma sunucusunu, vb. Satın almak için bir ton para harcamanız gerekir. Maliyetler buna değmeyeceğini ispatlar.
 2. Riski Alıyor: İlk günlerde, birçok siyah şapka SEO destekli site, radarın altında uçmayı ve moolahta tırmıklamayı başardı. Bugün, bahislerinizi siyah şapka tekniklerine koymak çok daha riskli. Bir Google cezası almak hoş değil ve birinden çıkmak çirkin. O yüzden güvenli yolu kullan ve beyaz şapka yolunda yapılması gerekenleri yap.
 3. Karmaşıklaşıyor: Siyah şapka etik dışı olabilir, ancak tamamen düpedüz geeky’dir. Sistemdeki delikleri bulabilmeniz için dünya çapındaki ağın nasıl işlediğine dair yeterli miktarda teknik bilgi sahibi olmanızı gerektirir. Ve bu bilgi büyük siyah şapka oyuncuları tarafından iyi korunuyor olduğundan, bütün siyah şapka fikri oldukça çabuk sinir bozucu olabiliyor.

2018’de Uygulanacak 6 Beyaz Şapka SEO Tekniği

Çalıştığınız niş ne olursa olsun, daha üst sıralarda yer almak istiyorsanız beyaz şapka SEO’yu göz ardı edemezsiniz. Google’ın sıralama faktörleri söz konusu olduğunda, hem kullanıcı niyetleri hem de içerik arama motoru devi tarafından çok önemli faktörler olarak görülmektedir. Bu sadece beyaz şapka SEO’nun Google’ın odaklanmasını istediği tüm faktörleri – 2018’de ve sonrasında içerdiğini göstermeye devam ediyor.

SEO çalışmalarınızdan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, yıldan yıla uygulanması gereken birkaç beyaz şapka tekniğine bakalım.

# 1: Alakalı, Üst Çentik İçeriğini Yayınla

İçerik, başarılı bir beyaz şapka SEO kampanyasının can damarıdır. Kaliteli içerik kral olmuştur ve kral olmaya devam edecektir. İçeriğinizin ne olduğunu görün
Hedeflemekte olduğunuz nişle ilgili, böylece kitlenizin tüketip paylaşma konusunda değer bulmasını sağlayabilirsiniz.

 • En kaliteli konu konusundaki uzmanlıktan ve genel tavsiye değil.
 • İnsanların kolayca okuyabilecekleri ve anlayabilecekleri, hatasız İngilizce dilinde yazılmış.

500 kelimelik blog yazısı veya 5.000 kelimelik bir eBook yazmanız farketmez. Asıl önemli olan, içeriğinizin okuyucunun hayatını nasıl kolaylaştırdığı ve gerçek dünyadaki bir sorunu çözüp çözmediğidir.

İçeriğiniz gerekli değeri eğlenceli bir şekilde eklemiyorsa, okuyucularınızın sitenizi atlama ve devam etme konusunda herhangi bir sorunu olmaz. Buradaki fikir, rekabetin sitenizin bağlantıları çekme ve iyi sıralama kabiliyetini etkilemeyeceği kadar fazla değer sunmaktır.

Bugün, kötü ve ince içerik kullanıcılar ve arama motoru algoritmaları tarafından kolayca tespit edilebilir. Bu, yalnızca sitenizin otoritesini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda sıralamanızı hızlı bir şekilde kaybetmenizi de sağlayabilir.

Bu nedenle, Google’dan trafik çekmeye devam etmek istiyorsanız, asla içerik için içerik alma Zamana duyarlı içerikten ziyade yıllarca alakalı kalan herdem yeşil içeriği yayınlamayı deneyin.

evergreen content

# 2: Kullanıcı Deneyimini Geliştirmeye Çalışmak

Web sitenize gelen ziyaretçilere sunduğunuz kullanıcı deneyimi Google için önemlidir. Sitenizin en iyi UX uygulamalarını kullandığından emin olmak roket bilimi değildir. Web’e göz attığınızda, web sitenizi nasıl daha kullanıcı dostu hale getirebileceğiniz konusunda bir ton bilgi bulacaksınız. Bir tasarımcıyla çalışın veya hazır şablonlar kullanın, sitenizin UX’sini biraz planlama yaparak her zaman iyileştirebilirsiniz.

white hat seo tactics

Ancak, kullanıcı deneyimi söz konusu olduğunda, içgüdüsel duygularınızla başa çıkmak için hata yapmayın. Web sitenizin nasıl değiştirilmesi gerektiğini öğrenmek için daima A / B ayırma testleri yapın. Farklı UX fikirlerini deneyerek, izleyicilerinizin en çok neyi sevdiğini bilirsiniz. Testler ve ince ayarlamalar, ziyaretçilerinizin herhangi bir sorunla karşı karşıya olmadığı bir seviyeye ulaşana kadar devam etmelidir.

# 3: Yenile ve Eski İçeriği Geliştir

İnsanlar sitenizi ziyaret ettiğinde, taze ve güncellenmiş içerik görmeyi bekler. Arama motorları bile içeriğini güncel tutan siteleri tercih eder.

Yani istediğiniz son şey sitenizin herhangi bir şekilde bayat görünmesidir. Ziyaretçilerinizi yeni bir URL’ye (sitenizin mobil yanıtını ve hızını etkileyen) yeni bir URL’ye göndermek için 301 yönlendirmeleri kullanmak yerine, eski içeriğinizi güncellemeyi deneyin. Başka bir deyişle, sayfalarınızı taze tutmak ve kaliteyi korumak için yenileyin. Eski içerik, hedeflenmiş trafiği kullanmaya devam edebilir, bu nedenle bu adımı atmak mantıklıdır.

white hat seo

Eski içeriği yeni maddeyle güncellerken dikkatli olduğunuzdan emin olun. Eski içeriği akılsızca silmeyin. Bunun yerine, eski URL’de bir arşiv sayfası oluşturun. Bu, sayfanızın daha kullanıcı dostu görünmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda mevcut URL’ye otorite katar ve bu da ana etki alanı adına otorite ekler.

# 4: Şemanın Gücünü Kullanarak Rekabet Yendi

Google Şema’yı destekliyor mu? Son çalışmalara bakarsanız, evet. Google arama sonuçlarının neredeyse %35’inin Schema destekli Zengin Metin Parçacıkları ile görüldüğü bulundu.

Bununla birlikte, bulunan şaşırtıcı gerçek şu ki, Google’ın onayladığı halde sitelerin sadece %0,3’ü Schema aracını kullanıyor. Bu sayı zaman içinde biraz iyileşmiş olabilir, ancak yine de Schema’yı kullanmamak, rakipleri alt etmek isteyen siteler için kaçırılmış bir fırsattır.

Peki Schema tam olarak nedir ve neden önemlidir?

Şema, Schema.org’da bulabileceğiniz çeşitli HTML etiketlerinden oluşan düzenli bir koleksiyondan başka bir şey değildir. Bunlar, arama motoru sonuç sayfalarında görülen çok daha ayrıntılı bir açıklama üretmek için bir sayfaya eklenebilir.

Google’da arama yaparken, Schema’nın her tür sayfa için yarattığı Zengin Metin Parçacıklarını bulabilirsiniz – film derecelendirmelerinden tariflere ve videolara.

white hat seo rich snippets

Şema kullanmanın birkaç avantajı:

 1. Zengin Parçacıklar, bir sayfa hakkında daha fazla bilgi vererek, arayan kişilerin kullanıcı deneyimini geliştirir.
 2. Web siteniz, bu Rich Snippet’lerinin yardımıyla arama sonuçlarındaki diğer sitelerden sıyrılabilir.
 3. Schema’yı kullanmak, web sitenizin ne hakkında olduğunu anlamanıza yardımcı olduğundan arama motorunun işini kolaylaştırır.
 4. Bir sayfa hakkında kesin bilgi / tarih sağlamak, SERP’lerde tıklama oranını artırabilir.

# 5: Anahtar Kelime Araştırma Akıllı Yolu Yapın

SEO hakkında konuşurken anahtar kelimeler hakkında konuşmayı nasıl unutabiliriz? Gerçek şu ki, anahtar kelimelerin önemi yıllar içinde azalmadı, yalnızca gelişti ve olgunlaştı.

Kullanmakta olduğunuz anahtar kelime araştırma aracı ne olursa olsun, sonuçları nasıl aldığınız ve onlarla ne yaptığınız önemli. Ve bu süreç Google algoritmasındaki RankBrain adlı yeni geliştirmeden dolayı değişti. Bu, Google’ın içeriği bağlam içine almak için makine öğrenmeyi kullanma girişimidir.

rankbrain

RankBrain sayesinde, arama motoru devi artık yalnızca meta verilere dayanmıyor, sitenizin ne hakkında olduğunu anlamaya çalışıyor. Bir web sitesini dikkatsizce anahtar kelimelerle doldurup Google’ı kandırmanın zamanı gelmedi. Bugün, Google o kadar akıllı hale geldi ki, sadece eşanlamlıları anlamakla kalmıyor, aynı zamanda sorularınıza nasıl cevap bulacağınızı da biliyor.

En yeni anahtar kelime araştırma araçlarını kullanarak, sıralamak istediğiniz anahtar kelimeler hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Hangi sırayla, yalnızca belirli anahtar kelime sorgularını değil, aynı zamanda oldukça bağlamsal olan ilgili ifadeleri içeren içerik oluşturmanıza yardımcı olur. Bu nedenle akıllı olun ve SEO içeriğinizde anahtar kelime öbekleri kullanırken doğal olun çünkü sonuçta beyaz şapka öğretir.

# 6: Doğru Link Türlerini Çekin

Linkler, linkler, linkler – ne kadar çok elimizde olursa olsun, arama motorlarındaki sıralamada o kadar kendimize güveniyoruz. Arama motorları uzun bir yol kat etmiş olsalar bile, bir sayfanın alaka düzeyini / kalitesini değerlendirirken hala bağlantılara güveniyorlar. Dolayısıyla, aktif olarak kaliteli bağlantıları çekmiyorsanız, yalnızca beyaz şapka SEO stratejinizi zayıflatıyorsunuzdur.

Fikir herhangi bir bağlantı elde etmemek. Ancak yalnızca şu geri bağlantılara sahip olun:

 1. Web sitenizin içeriği ve temasıyla ilgilidir.
 2. İnsanların katılımını sağlayın ve gerçek bir editoryal incelemeden geçmeniz gerekir.
 3. Tamamen yayınlanan içeriğin kalitesi, değeri ve alaka düzeyi temelinde kazanılır.

Beyaz şapka yolunu bağlamanın birçok yolu olsa da, en kolay yol, diğer web sitelerinin yardımcı olamayacağı ancak buna bağlı olarak çok fazla değer sunan bir sayfa oluşturmaktır. Bu sayfanın değerli mi köşe taşı içeriğini içeriyorsa veya sizin tarafınızdan önerilen bir sürü değerli kaynağı listeliyorsa, bu size kalmış.

İşte beyaz şapka şeklini oluşturan bağlantıya bir örnek:

link building the white hat seo way
Beyaz şapka SEO ölmekte olan bir eğilim değil, ne de kaybolur bir soluk. Şimdi alakalı olan ve gelecekte bile geçerli olacak SEO yapmanın doğru yoludur.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.